Hniezdenie kriticky ohrozeného sokola kobcovitého (červenonohého) neďaleko Trnavy potvrdili odborníci z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku. Tento druh tu zahniezdil po štyroch desaťročiach.
Od roku 2013 až doteraz bola na Slovensku známa len jediná lokalita, kde tento sokol preukázateľne vychovával svoje potomstvo. Agentúru SITA o tom informovala Lucia Deutchová, riaditeľka ochranárskej organizácie.
Z prírody sa začal vytrácať
Ešte koncom 90–tych rokov na Slovensku hniezdilo 60 až 70 párov sokola kobcovitého. V niektorých častiach juhozápadného a juhovýchodného Slovenska to bol podľa Jozefa Chavka z Ochrany dravcov na Slovensku pomerne početný druh. Výrazné zmeny poľnohospodárskej krajiny, vrátane používania chémie, spôsobili, že sa tento sokol začal z prírody vytrácať.
Mláďatá sokolov vylietajú z hniezd, oddýchnuť si môžu aj na balkónoch či parapetoch
„Napokon v roku 2012, už na Slovensku nebol zistený ani jediný hniezdiaci pár. Vďaka rôznym projektom, sponzorom a aktívnej práci sme dokázali zlepšiť hniezdne i potravné podmienky na piatich historických lokalitách. Na jednej z nich sa podarilo populáciu zachovať a počet párov postupne rastie. Výsledky aktuálnej sezóny budú známe čoskoro, vyzerá to zatiaľ veľmi pozitívne,“ povedal Jozef Chavko.
V hniezde straky vychovávajú tri mláďatá
V oblasti Trnavy bolo posledné hniezdenie sokola s červenými nohami preukázané v 70-tych rokoch 20. storočia. V roku 2014 sa tu v hniezdnej dobe vyskytoval pár, ktorý však nezahniezdil.
Foto: Búdky pre sokola myšiara pri Siladiciach sú plné života, žijú v nich desiatky mláďat
„Tento rok sa im to konečne podarilo. V hniezde, ktoré postavila straka obyčajná, vychovávajú tri mláďatká. Ide tak o prvé preukázané úspešné hniezdenie v tomto území po vyše 40 rokoch. O výskyte nás informovali miestni ľudia, s ktorými spolupracujeme,“ dodal Chavko.
Dostupná zložka potravy
Dôvodom úspešného hniezdenia môže byť podľa ochranárov aj mimoriadne dobrá dostupnosť dôležitej zložky potravy – hraboša poľného, ktorého je v tomto roku na poliach veľa. Ide o nepravidelný jav, ktorý sa u nás opakuje približne každé tri až štyri roky.
Viaceré druhy dravcov a sov tak podľa vysvetlenia Romana Slobodníka z Ochrany dravcov na Slovensku hniezdia vo vyššom počte párov a majú tiež viac mláďat. Prvýkrát po 30 rokoch sa tiež tento rok podarilo potvrdiť hniezdenie sokola červenonohého v Českej republike.