Vďaka košickým dobrovoľníkom sa do prírody vrátilo viac ako 5,5 milióna litrov vody (foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
V KSK sa podarilo v krajine zadržať viac ako 5,5 miliónov litrov vody.

V roku 2021 vzniklo vďaka Dobrovoľníckemu centru Košického kraja viac ako 50 vodozádržných opatrení. Do prírody sa tak vrátilo viac ako 5,5 milióna litrov vody. Informovala o tom hovorkyňa predsedu Košického samosprávneho kraja Anna Terezková.

Využitie dažďovej vody

Košický samosprávny kraj (KSK) od roku 2018 realizuje Program obnovy krajiny Košického kraja, ktorého cieľom je zmeniť prístup pri obhospodarovaní lesnej a poľnohospodársky využívanej krajiny a umožniť vznik vodozádržných opatrení tak, aby dažďová voda neodtekala bez úžitku.

Košickí dobrovoľníci

„Kraj sa snaží zlepšiť hospodárenie s vodou a zároveň chceme ukázať, že k tomu stačí naozaj málo. Konkrétne aktivity zvládnu aj východniari v mestách, obciach aj na svojich dvoroch či chalupe. Efektívnym riešením je napríklad budovanie dažďových záhrad. My ich vďaka krajským dobrovoľníkom máme takmer pri každej župnej strednej škole. Teší ma, že tieto kroky neostali bez odozvy a vidíme reálne výsledky. Za uplynulý rok sme vďaka týmto vodozádržným opatreniam dokázali zadržať a vrátiť späť do obehu viac ako 5,5 milióna litrov vody. Okrem záhrad je mimoriadne efektívnym riešením aj budovanie jazierok, fontán, retenčných nádrží či suchých potokov,“ informoval predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

271279156_5069265839787730_3765098376263492690_n.jpeg

Dažďové záhrady či jazierka

Vďaka týmto ekologickým opatreniam sa v krajine dokáže zadržať časť zrážkovej vody zo striech budov. Krajskí dobrovoľníci v tomto roku budovali prevažne dažďové záhrady pri stredných školách. V Spišskej Novej Vsi pribudla napríklad v areáli SOŠ drevárskej či v Moldave nad Bodvou pri SOŠ agrotechnickej.

Košickí dobrovoľníci vybudovali jazierka.

Tešiť sa z ekologickejšieho prostredia môžu aj študenti rožňavskej SOŠ technickej, kde pribudla jedna z najväčších dažďových záhrad v kraji. Dobrovoľníci neobišli ani Zemplín a v Michalovciach vytvorili záhradu, ktorá dokáže zadržať vodu pri Gymnáziu Pavla Horova aj Strednej zdravotníckej škole.

V Trebišove pribudla v areáli Obchodnej akadémie a v Sečovciach v blízkosti Spojenej školy. Jedno z najväčších jazierok vzniklo pri SOŠ informačných technológií v Košiciach či pri košickej Obchodnej akadémii na Polárnej ulici.

Košickí dobrovoľníci.

Zachytiť vodu pomáhajú aj retenčné priestory, ktoré vznikli v košických mestských častiach Ťahanovce a KVP. Ide o špeciálne upravený svah alebo priestor popri chodníku, ktorý pomáha vode z prívalových dažďov odtekať a vsakovať, čím sa nezadržiava na chodníku alebo na ceste.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Anna TerezkováRastislav Trnka
Firmy a inštitúcie KSK Košický samosprávny kraj (VÚC)