V Spišskej Belej aj Lesnici pripravujú nové trasy pre turistov, Poliaci postavia tri vyhliadkové veže

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Pieniny
Národný park Pieniny. Foto: ilustračné, www.gettyimages.de
Tento článok pre vás načítala AI.

V slovensko-poľskom pohraničí plánujú za pomoci eurofondov rozšíriť turistickú i kultúrnu infraštruktúru, konkrétne v meste Spišská Belá i zamagurskej obci Lesnica. Vyplýva to z pripravovaného projektu v rámci programu Interreg Poľsko-Slovensko 2021-2027, o ktorom informuje mesto na svojej internetovej stránke.

Kým v Belej vznikne turistická trasa okolo Belianskeho rybníka a dokončia bikepark, v Lesnici zase tematická vzdelávacia trasa.

Podpora hospodárskeho rozvoja

Spomínané slovenské samosprávy pracujú spolu s poľskými partnermi na projekte s názvom Po Dunajec Trail – rozšírenie turistickej a kultúrnej infraštruktúry Pohraničia.

Hlavným cieľom projektu je podporiť hospodársky rozvoj poľsko-slovenského pohraničia na základe dostupného prírodného a kultúrneho dedičstva. Plánovaný termín realizácie projektu je od júna budúceho roka do mája 2027.

Spišská Belá nechá v rámci projektu vybudovať spomínanú turistickú trasu okolo Belianskeho rybníka v dĺžke približne 1 200 metrov. Doplnia tam aj turistickú infraštruktúru, v projekte sa spomína výstavba altánkov, záhradného mobiliáru či parkoviska pre cyklistov typu park&ride i dokončenie bikeparku pre bicykle.

Pôjde o cyklistickú dráhu s dĺžkou 303 metrov. Vznikne tak podľa samosprávy dôležitý cyklobod. Samotná rekreačná zóna Beliansky rybník je totiž funkčne prepojená s tamojšou cyklotrasou, ktorá je súčasťou Tatranského okruhu – Trasy okolo Tatier.

Konzultácie trvajú do 9. decembra

Tematická vzdelávacia trasa v Lesnici bude zase prezentovať jedinečné prírodné a kultúrne dedičstvo Pienin a obsahovať oddychovú infraštruktúru. Jej dĺžka bude 1,4 kilometra, povedie po súčasnej lesnej ceste a napojí sa na turistické trasy na poľskej a slovenskej strane. Vznikne tiež štrnásť kamenných informačných zastávok s trojitou funkciou: informačnou, vzdelávacou a kultúrnou.

Obec sa pustí aj do modernizácie infraštruktúry prístavu pltí a to rozšírením sanitárneho zázemia, zvýšením kapacity čističky odpadových vôd a doplnením malej architektúry, teda altánkov, lavičiek či smetných košov. Zamagurská obec chce zároveň rozšíriť mobilnú turistickú aplikáciu o nové trasy a body záujmu v prihraničnom regióne.

Poliaci zase vďaka eurofondom postavia v pohraničí tri vyhliadkové veže, a to na vrchole hory Przysłop, Skałka a v obci Maszkowice. Súčasťou projektu sú aj takzvané mäkké aktivity, ako je festival v obci Lacko zameraný na prezentáciu tradícií, remesiel, hudby a gastronómie partnerských obcí a ich prepojenie s prírodou Pienin, či prírodno-kultúrny pochod Po stopách Goralov a prírody Pienin.

Partneri projektu pozývajú všetky zainteresované osoby a inštitúcie na účasť na konzultáciách k projektu. Tie trvajú do 9. decembra. Svoje pripomienky a návrhy týkajúce sa konceptu projektu môžu podávať aj písomne na formulári zverejnenom na internetovej stránke mesta Spišská Belá.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať