Štátna veterinárna a potravinová správa SR potvrdila výskyt vtáčej chrípky v rozmnožovacích a úžitkových chovoch na farmách Veľká Častá v okrese Pezinok a v Špačinciach v okrese Trnava.
Riaditeľ Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy (RVPS) v Trnave Igor Hlavenka pre agentúru SITA potvrdil, že na slepačej farme v Špačinciach bola nariadená likvidácia celého chovu, v ktorom bolo pôvodne 24-tisíc kusov hydiny.
Likvidačná čata začala s prácami v utorok, dokončiť by ich mala do konca tohto týždňa. Potom bude podľa Hlavenku nasledovať dezinfekcia priestorov, ktoré nebude možné nejaký čas využívať na chov.
Zrejme ide o sekundárne ohniská
Úradný veterinárny lekár RVPS po nahlásenom úhyne 530 kusov hydiny v chovnej hale rozmnožovacieho chovu hydiny v spoločnosti Biogal v Špačinciach začiatkom februára odobral tri kusy kadáverov hrabavej hydiny. Národné referenčné centrum vo Zvolene potvrdilo vo vzorkách výskyt vysokopatogénnej aviaárnej influenzy subtypu H5N1.
Vtáčia chrípka sa už šíri na juhu Slovenska, potvrdili ju v komerčnom chove nosníc
Štátna veterinárna a potravinová správa SR na základe predbežných záverov predpokladá, že v prípade Veľkej Častej aj Špačiniec ide o sekundárne ohniská, ktoré sú prepojené s primárnym ohniskom na farme Nový Pavol v Zlatnej na Ostrove, kde bola vtáčia chrípka potvrdená koncom januára.
Vymedzili aj ochranné pásmo
RVPS v Trnave nariadila veterinárne opatrenia na kontrolu chorôb zvierat a vymedzila ochranné pásmo o polomere minimálne tri kilometre okolo ohniska nákazy v Špačinciach. Zasahuje okrem Špačiniec katastre obcí Dolná Krupá, Jaslovské Bohunice, Malženice a Trnava. Vymedzil tiež pásmo dohľadu, s polomerom do 10 kilometrov od ohniska nákazy, do ktorého spadajú katastre asi dvoch desiatok obcí.
Na štrkovisku Oširid pri Sekuliach našli 70 mŕtvych labutí, na vine je vtáčia chrípka (foto)
V obidvoch pásmach platí zákaz premiestňovania živej alebo zabitej hydiny a iného vtáctva a ďalšie veterinárne opatrenia, ktoré musia akceptovať aj drobnochovatelia.
Vtáčiu chrípku v komerčnom chove nosníc potvrdili už koncom januára aj na juhu Slovenska na farme Nový Pavol v Zlatnej na Ostrove. Jeden z chovov, s počtom 40 tisíc kusov nosníc, museli zlikvidovať.
Vtáčia chrípka (aviárna influenza) je ochorenie, ktoré postihuje voľne žijúce, ako aj domáce vtáky. V EÚ sa od roku 2006 vyskytuje väčšinou sezónne počas zimného obdobia (v mesiacoch október až marec). Vírus aviárnej influenzy je šírený predovšetkým voľne žijúcimi sťahovavými vtákmi. Do EÚ býva každoročne sezónne zavlečený vtákmi, ktoré tiahnu z ázijských oblastí a zo severu cez Európu smerom na juh do Afriky. V EÚ sú zavedené veľmi prísne veterinárne opatrenia. Ich cieľom je zabrániť šíreniu vírusu z voľne žijúceho vtáctva na hydinu a obmedziť výskyt ohnísk u hydiny. Ak sa v chove vyskytne ohnisko, vtáky musia byť utratené a prijímajú sa veterinárne opatrenia.