V národných parkoch stále prebieha ťažba dreva v biotopoch hlucháňa hôrneho, aktivisti odhalili päť miest nezákonného rúbania

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Hlucháň hôrny
Hlucháň hôrny. Foto: ilustračné, Getty images
Tento článok pre vás načítala AI.

Ťažba dreva v biotopoch hlucháňa hôrneho v slovenských národných parkoch pokračuje, upozornila na to iniciatíva My sme les a občianske združenie Prales. Objavili päť nových miest, kde sa podľa ich slov ťaží drevo pod zámienkou kalamitnej ťažby, zahŕňajúcej aj zdravé stromy v lesoch starších ako 80 rokov a s výskytom hlucháňa hôrneho.

Zneužívanie kalamitnej ťažby na rúbanie zdravých stromov

„Podľa našich zistení z terénu ide v mnohých prípadoch o zneužitie náhodnej ťažby na rúbanie dávno vyschnutých stromov,“ uviedol Ondrej Kameniar z iniciatívy My sme les. Medzi dotknuté lokality patria Starobocké sedlo a pod Prašivou pri chate Vtáčnik v Nízkych Tatrách, Žiarska dolina a dve miesta pod Ježovou v Západných Tatrách.

„Mimoriadne závažným prípadom je ťažba v lokalite Starobocká v Nízkych Tatrách. Tu bola ťažba zakázaná okresným úradom a urbariát napriek tomu vyťažil plochu približne 0,65 hektára. Ťažbou zasiahnutý porast je jedným z posledných starších porastov vhodných pre hlucháňa v celej doline,“ priblížili aktivisti.

Nedostatky v ochrane prírody zo strany TANAP a NAPANT

Marián Jasík z OZ Prales kritizuje súčasné postupy ochrany prírody, kde úrady TANAP a NAPANT údajne schvaľujú ťažbu aj v biotopoch hlucháňa.

„Prestali nám fungovať inštitúcie na ochranu prírody,“ vyjadril sa Jasík. Hoci Slovensko v minulosti prehralo súdny spor s Európskou úniou za nedostatočné posúdenie vplyvu ťažieb na biotopy hlucháňa, aktuálne správanie podľa aktivistov opäť smeruje k podobným sankciám.

Tieto ťažby nielenže poškodzujú vzácne horské lesy, ale potenciálne vystavujú krajinu riziku ekonomických škôd z extrémnych prejavov počasia, ako sú povodne či požiare. Ondrej Kameniar dodal, že takáto činnosť „spoľahlivo poškodzuje biotop hlucháňa hôrneho i množstvo ďalších vzácnych druhov, čím znižuje funkčnosť celého lesného ekosystému“.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marián JasíkOndrej Kameniar
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaOZ Prales