Tohtoročné rekordne horúce leto prinieslo rekordne krátku žatvu, ktorá trvala len 74 dní. Poľnohospodári pokosili svoje hustosiate obilniny a repku najrýchlejšie od roku 2017, čo výrazne ovplyvnilo ustálené horúce počasie bez zrážok.
„Horúce počasie bez zrážok pomohlo poľnohospodárom rýchlo pokosiť obilie a repku,“ uviedla Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK). V porovnaní s uplynulými rokmi bola žatva výrazne kratšia.
Sebestačné Slovensko
V roku 2022, keď pre extrémne sucho plodiny doslova živorili, trvala žatva 76 dní. Na druhej strane, najdlhšia žatva bola v roku 2018, kedy časté zrážky predĺžili obdobie žatvy na 92 dní. Podľa SPPK boli tohtoročné úrody priemerné a zodpovedali odhadom.
Extrémne sucho zhoršilo stav jesenných plodín a ich kvalita je výrazne rozkolísaná, hodnotia žatvu poľnohospodári
„Slovensko ostane aj po tohtoročnej sezóne sebestačnou krajinou v produkcii hustosiatych obilnín. Poľnohospodárom sa podarilo zabezpečiť dostatok zrna pre potrebu našej krajiny,“ potvrdila SPPK.
Výsledky žatvy
Výsledky tohtoročnej žatvy za členov SPPK ukazujú nasledujúce údaje: pšenica dosiahla priemernú úrodu 5,68 tony na hektár, čo bolo o 9 % menej oproti roku 2023. Jačmeň 5,01 tony na hektár (o 14 % menej), raž 3,03 tony na hektár (o 20 % menej). Hustosiate obilniny celkovo dosiahli úrodu 5,41 tony na hektár (o 14 % menej).
Poľnohospodári očakávajú ešte nižšiu úrodu obilnín. Premietne sa to do vyšších cien pečiva?
Repka olejná dala úrodu 2,78 tony na hektár, čo bolo o 22 % menej v porovnaní s rokom 2023. Úrody sa výrazne líšili podľa regiónov, pričom najväčší negatívny vplyv mali intenzívne zrážky, krupobitie, silný vietor a premnožené hraboše.
Náročné podmienky
„Celkovo sa pod tohtoročnú žatvu negatívne podpísali mimoriadne daždivé mesiace, a to už od jesene minulého roka, keď sa siali oziminy. Ľadové polia s oziminami, na ktorých sa počas zimy ľudia korčuľovali, sa po oteplení premenili na obrovské kaluže s podmáčanou pôdou. Najmä na Východoslovenskej nížine, ale aj v niektorých regiónoch na juhu stredného a západného Slovenska, rástla budúca úroda v mimoriadne náročných podmienkach až do začiatku žatvy,“ informovala Jana Holéciová, hovorkyňa SKKP.
Úroda na slovenských poliach bude nižšia, príčinou je kalamita spôsobená hrabošom a silné dažde (video)
Zároveň dodala, že v niektorých prípadoch sa poľnohospodári rozhodli poškodené porasty vyorať a nahradiť inými plodinami, napríklad kukuricou, slnečnicou alebo cukrovou repou. Poľnohospodári očakávajú náročnú jeseň vzhľadom na extrémne suché a horúce leto, ktoré môže ohroziť ostatné plodiny, ako sú kukurica a cukrová repa, ktoré sa budú zbierať na jeseň.