Premiér Fico sa na poli pri Trnave stretol s poľnohospodármi. Chcel vedieť, ako budú naplnené sýpky (video+foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
FICO: Žatevný deň 2024
Zľava: Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč a predseda vlády SR Robert Fico počas Žatevného dňa 2024 a tlačového brífingu so zástupcami Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) a miestnymi farmármi z Poľnohospodárskeho družstva Agro Voderady. Slovenská Nová Ves, 8. júl 2024. Foto: SITA/Milan Illík.
Tento článok pre vás načítala AI.

Premiér Robert Fico (Smer-SD) si v pondelok osobne pozrel priebeh žatvy na poliach poľnohospodárskeho družstva Agro Voderady – Slovenská Nová Ves pri Trnave. Okrem zástupcov družstva z rodiny Mačajovcov sa stretol aj s ďalšími poľnohospodármi z regiónu.

Premiér neodolal tradičnej fotografii

Fico sa pri chôdzi opieral o francúzsku barlu a priznal, že státie na mieste mu po zranení robí problémy.

Od atentátu na neho absolvoval aj svoje prvé stretnutie s novinármi. Neodolal ani tradičnej fotografii v obilí. „Ja chcem fotku v žite, či chcete alebo nechcete, pre mňa je to cťou,“ uviedol premiér.

„Dobrý hospodár musí vedieť, ako budú naplnené sýpky, dobrý hospodár musí vedieť, kde budeme odkázaní na dovozy a kde budeme sebestační,“ povedal Fico o svojom výjazde na polia.

Vyplatené platby poľnohospodárom

Po stretnutí s poľnohospodármi skonštatoval, že v tomto roku nebude možné hovoriť o rekordných úrodách, ale na druhej strane poľnohospodári ani nevyplakávajú.

Za veľký úspech rezortu pôdohospodárstva pod vedením ministra Richarda Takáča (Smer-SD) označil vyplatených takmer 97 percent prostriedkov z balíka priamych podpôr, vďaka čomu nebude Slovenská republika platiť sankcie Európskej únii.

Minister Takáč v tejto súvislosti podotkol, že napríklad Francúzsko alebo Nemecko nestihli vyplatiť priame platby. Fico tiež pochválil odpustenie odvodov pre poľnohospodárov a potravinárov, aj keď toto zvýhodnenie sa ďalej týka už len poľnohospodárov. Ocenil aj dobrú komunikáciu ministra Takáča s poľnohospodármi.

Slovensko ide správnou cestou

Slovensko sa podľa Fica opäť pustilo správnou cestou, pretože rast reálnych miezd poráža infláciu a ľudia tak dostávajú trochu viac peňazí. Skonštatoval tiež, že rastú vklady občanov v slovenských bankách.

Na rok 2024 očakáva „slušný“ hospodársky rast a čo je podľa neho najdôležitejšie, opäť sme sa začali približovať životnej úrovni Európskej únie.

Poľnohospodárom Agro Voderady – Slovenská Nová Ves zablahoželal k ich výsledkom, ktoré dosahujú. Podľa podpredsedu družstva Juraja Mačaja budú mať na družstve o tri-štyri dni po žatve. Minister Takáč poľnohospodárom odkázal, že budúcnosť je v diverzifikácii výroby.

Budú sa musieť viac venovať špeciálnej rastlinnej a živočíšnej výrobe, zelenine či ovociu.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Richard TakáčRobert Fico