Ťažba kalamitného dreva nemá aktuálne ekonomický zmysel, tvrdí expert na ochranu prírody strany Spolu Erik Baláž. „Už pred koronakrízou boli ceny dreva nízke v celej Európe. Dôvodom boli rozsiahle kalamity a prebytky na trhu s drevom. Odvtedy sa dopyt po dreve ešte znížil kvôli ekonomickej kríze spojenej s koronavírusom,“ povedal.
Drevospracujúci priemysel totiž znižuje výrobu, navyše je obmedzený aj vývoz dreva do zahraničia.
Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu
„Preto Lesy SR znižujú ťažbu dreva až o 75 %. Ak k ťažbe kalamitného dreva predávaného za nízke ceny pripočítame budúce náklady na vysádzanie holých plôch a následnú starostlivosť, nemá ťažba kalamity ekonomický zmysel,“ ozrejmil Baláž.
Tá istá ťažba pritom vo viacerých lokalitách, najmä na území národných parkov, naráža podľa Baláža na záujmy ochrany prírody.
Koronavírus: Na Slovensku sa počet nakazených zvýšil o 14, Matovič predstavil návrh opatrení na Veľkú noc (online)
„Kým doteraz štátni lesníci s ochranou prírody bojovali a bezzásah neakceptovali, situácia by sa mohla zmeniť. Nevidím dôvod na to, aby štát nevyužil túto príležitosť. Orgány ochrany prírody sa môžu dohodnúť so štátnymi lesmi a zakázať ťažbu dreva v lokalitách, ktoré sú dôležité pre ochranu prírody,“ tvrdí expert strany Spolu.
Viac o téme: Koronavírus
Pre lesníkov by tak podľa neho neplatila povinnosť spracovať kalamitu a ochranári by boli bližšie k cieľom deklarovaným v Envirostratégii pre národné parky, aj k splneniu záväzkov voči legislatíve EÚ.