Na území Lúčanskej Malej Fatry sa začala náhodná ťažba dreva, ktorú ochranári z iniciatívy My sme les označili za potenciálne nebezpečnú pre biotop hlucháňa i širšiu ochranu prírody na Slovensku. Ťažba v starých doteraz bezzásahových porastoch má údajne zabrániť šíreniu lykožrúta, no podľa ochranárov ohrozuje kriticky ohrozeného hlucháňa.
„Podľa všetkého tu zlyhala Správa národného parku (NP) Malá Fatra, ktorá takúto ťažbu nemala povoľovať,“ uviedol Ondrej Kameniar z iniciatívy My sme les. Ochranári zároveň upozornili, že nedostatočná ochrana hlucháňa by mohla viesť k spusteniu pokutového režimu voči Slovensku, ktorý súvisí s prehratým súdnym sporom s Európskou komisiou.
Ťažbu umožnila Správa NP Malá Fatra
Ako iniciatíva My sme les uviedla, na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám získala stanovisko Správy NP Malá Fatra, ktorá časť ťažby umožnila.
„Ťažbu v porastoch starších ako 80 rokov, v ktorých sa vyskytuje hlucháň, úrady na základe usmernenia Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR zvykli zakazovať. Správa národného parku však teraz schválila ťažbu práve v takýchto porastoch. Pozemky v Lúčanskej Malej Fatre sa nachádzajú mimo Národného parku Malá Fatra, no príslušnou organizáciou, ktorá sa k ťažbám v tomto území vyjadruje, je Správa národného parku Malá Fatra. Správa národného parku má možnosť v prípade podozrenia, že ťažba bude mať negatívny dopad na biotop, ťažbu zakázať,“ vysvetlil Kameniar s tým, že na základe zákazu si môže vlastník následne nárokovať od štátu kompenzáciu za vzniknuté obmedzenie v hospodárení.
Masívne odlesnenie biotopu
Podľa ochranárov by mali úrady v súlade s usmernením MŽP SR ťažbu v starších porastoch, kde sa vyskytuje hlucháň, zakazovať. Naopak, správa národného parku takú ťažbu schválila, čo môže viesť k masívnemu odlesneniu biotopu a strate jeho vhodnosti pre hlucháňa.
Vláda SR schválila návrh novely zákonov o lesoch o ochrane prírody a krajiny, rušiť chce zákon o uvádzaní dreva na vnútorný trh
„Je zarážajúce, že v situácii, keď Slovensko čelí hrozbe pokút, sa takéto konanie povoľuje,“ dodali ochranári.
Hlucháň je považovaný za dáždnikový druh, ktorého ochrana zabezpečuje prežitie ďalších druhov živočíchov a rastlín. Horské lesy v Malej Fatre plnia tiež dôležité vodozádržné funkcie a chránia pôdu pred eróziou.