Minister životného prostredia Tomáš Taraba (SNS) prijal odborníkov na odstraňovanie envirozáťaží. Informoval o tom envirorezort s tým, že jednou z priorít ministra je naštartovať sanáciu starých ekologických záťaží, ktoré zastavil exminister Ján Budaj.
Sanáciou ekologických záťaží
Taraba absolvoval rokovanie s predsedom asociácie sanačných spoločností Envisan Igorom Polčanom. Rozprávali sa o technických a legislatívnych prekážkach pri sanáciách spôsobených prijatím novely zákona o envirozáťažiach z obdobia, keď ministerstvo riadil Budaj.
„Je najvyšší čas urobiť poriadok v odstraňovaní ekologických záťaží, ktoré významným spôsobom ovplyvňujú nielen kvalitu životného prostredia, ale aj zdravie ľudí na Slovensku. Čaká nás veľa práce,“ vyhlásil Taraba.
Wiezik: Sme svedkami absurdnej situácie. Dohodou medzi Tarabom a Takáčom vznikol konsenzus na oslabení ochrany prírody
Envirorezort priblížil, že akútnym problémom je potenciálne riziko kontaminácie podzemných vôd Žitného ostrova. Rizikom je v tom prípade stará environmentálna záťaž v bratislavskej Vrakuni.
Analýzy a pripomienky Čaputovej
Ministerstvo životného prostredia chce preto pokračovať v projekte takzvanej enkapsulácie. Ako rezort vysvetlil, ide o vybudovanie podzemnej tesniacej steny, povrchovej tesniacej vrstvy a následné čistenie podzemnej vody.
Koniec zlým vzťahom medzi ministerstvami, Taraba a Takáč avizujú užšiu spoluprácu (video)
Taraba si určil boj s evirozáťažami ako prioritu a ubezpečil verejnosť, že zákon o envirozáťažiach je vo fáze analyzovania, vrátane pripomienok prezidentky Zuzany Čaputovej.
Ambíciou ministerstva životného je realizovať potrebné zmeny ešte v roku 2023. So sanáciou ekologických záťaží pomôžu európske fondy, pričom aktuálne je vyhlásená aj výzva z programu Slovensko, ktorá je zameraná na sanáciu území, ktoré boli v minulosti kontaminované. Vo výzve je alokovaných vyše 186 miliónov eur.