Petíciu za záchranu vnútrozemskej delty Dunaja doteraz podpísalo vyše 5800 ľudí. Petíciu spustilo Bratislavské regionálne ochranárske združenie (BROZ) v apríli. Vnútrozemskú deltu Dunaja tvoria ramená rieky, ktoré ústia do Vodného diela (VD) Gabčíkovo.
Ohrozené ekosystémy
Ramená Dunaja sú závislé od množstva vody, ktoré do nich VD Gabčíkovo vpúšťa. Ochranári tvrdia, že množstvo vody je neustále znižované, a tak hrozí narušenie ekosystému riečnych ramien.
Množstvo vody vypúšťanej z VD Gabčíkovo do ramien Dunaja závisí od manipulačného poriadku VD Gabčíkovo.
Elektráreň v Gabčíkove bola projektovaná na prepúšťanie 234 metrov kubických vody za sekundu. Podľa ochranárov takéto množstvo vody VD Gabčíkovo nikdy neprepúšťalo.
V roku 2000 bol prietok vody pre simulované záplavy 165 metrov kubických vody za sekundu. V roku 2015 bol znížený na 90 metrov kubických za sekundu a v súčasnosti je v platnosti prietok 60 metrov za sekundu.
Simulované záplavy
Samotné znenie platného manipulačného poriadku upustilo od termínu „simulovaná záplava“ a nahradilo ho termínom „zvýšený prietok“.
Pre správne fungovanie ekosystému ramien Dunaja je však potrebné vykonávať práve simulované záplavy. Teda vypustenie takého množstva vody, ktoré dvihne hladinu rieky.
Rieka sa lokálne vyleje zo svojich brehov, čím pomáha fungovaniu ekosystému a udržaniu prirodzenej rovnováhy.
Pri prietoku 60 metrov kubických vody za sekundu sa podľa ochranárov nedokážu rieky vyliať a zabezpečiť záplavu priľahlého lužného lesa.
Manipulačný poriadok stanovuje počas zimy prietok vody na 20 kubických metrov za sekundu, v lete na 30 kubických metrov za sekundu.
Nedostatkom vody trpia ramená Dunaja
To predstavuje menej ako 1,5 percenta vody, ktorá pretečie Dunajom. BROZ uvádza, že v dôsledku týchto zmien ramenná sústava Dunaja trpí čoraz väčším nedostatkom vody a jej dynamiky.
Obrátili sa preto na ministra životného prostredia Jána Budaja (OĽaNO) so žiadosťou o zabezpečenie zmien dočasného manipulačného poriadku pre Sústavu vodných diel Gabčíkovo – Nagymaros na území SR.
V petícii ochranári tiež žiadajú, aby bola posledným zvyškom vnútrozemskej delty Dunaja na území Slovenska poskytnutá náležitá ochrana.