Systém zodpovednosti za odpady nie je transparentný ani dostatočne účinný, konštatuje NKÚ

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
plastový riad, plasty
Foto: ilustračné, gettyimages.com

Správa Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) o výsledkoch kontroly plastového odpadu vychádza zo stavu v roku 2018, za ktorý bola zodpovedná predošlá vláda. Pre agentúru SITA to uviedol Michal Cákoci z odboru komunikácie Ministerstva životného prostredia SR (MŽP SR). Envirorezort tak reagoval na zistenia NKÚ, ktorý v správe zverejnenej v piatok 26. marca konštatoval, že systém zodpovednosti za odpady nie je transparentný ani dostatočne účinný.

Zmena legislatívy, ktorá preniesla zodpovednosť za odpady na výrobcov, podľa NKÚ prináša občanom minimálny prínos. Ich poplatky za odpad sa totiž neznížili a princíp „čím viac vytriediš, tým menej zaplatíš“, podľa neho v praxi nefunguje.

Množstvo plastov je nerecyklovateľných

Zistenia kontrolórov navyše ukázali, že až 62 percent vytriedeného plastového odpadu je nerecyklovateľného a končí tak na skládkach odpadu. Štát navyše nemá pre zastaraný informačný systém presné údaje o odpade a je preto otázne, či oficiálne údaje majú vôbec reálnu výpovednú hodnotu.

Envirorezort uviedol, že od 1. januára tohto roku stanovil minimálne sadzby platieb výrobcov za jednotlivé prúdy obalov a odpadov, čím sa zastavilo podfinancovanie systému triedeného zberu.

Po prvý raz zároveň vyčíslilo reálne náklady na zber, prepravu a zhodnocovanie materiálov, pričom účastníci triedenia budú musieť viesť transparentné účty. Situáciu podľa neho zlepší aj triedenie kuchynského odpadu, zavedené rovnako od 1. januára 2021. Ten podľa odhadov tvorí približne polovicu odpadu končiaceho na skládkach.

Razantnejšie kontroly SIŽP

Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) podľa ministerstva vykonáva razantnejšie kontroly a dôslednejšie ukladá nápravné opatrenia a pokuty pri porušení právnych predpisov. Situáciu s plastovým odpadom má zlepšiť aj zavedenie zálohovania plastových PET fliaš, ktoré má byť spustené od budúceho roku.

MŽP SR pripravuje aj ďalšie legislatívne zmeny. Tie by mali priniesť napríklad povinnosť zavedenia transparentných účtov aj na prevádzkovateľov zvozových organizácií a skládky či obmedzenie uvádzania jednorazových plastových výrobkov na trh.

Novela zákona o odpadoch má zaviesť povinnú úpravu odpadov pred ich uložením, čo znamená, že na skládky už nebude možné uložiť odpad, ktorý neprešiel mechanicko-biologickou úpravou. Envirorezort dodal, že podporuje aj takzvanú ekomoduláciu. Výrobca, ktorého produkt alebo obal je možno recyklovať ľahšie, by tak mal platiť nižšie náklady ako výrobca, ktorého výrobok je ťažko recyklovateľný.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Michal Cákoci
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SRNajvyšší kontrolný úrad SRSIŽP Slovenská inšpekcia životného prostredia