Vláda SR schválila novelu zákona o pozemkových úpravách, ktorá upravuje bezodplatný prevodu majetku štátu. Pôjde o prevod pozemkov vo vlastníctve SR na vyššie územné celky po vydaní kolaudačného rozhodnutia na stavbu, pod ktorou sú predmetné pozemky umiestnené.
Predkladateľ Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR uviedlo, že návrh zákona reflektuje na dlhoročné problémy samosprávy, pričom samosprávu je potrebné vnímať ako živý organizmus s potrebou ho stále meniť, rozvíjať a modernizovať.
Sťažené rekonštrukcie a modernizácie majetku
„Je potrebné zdôrazniť, že nehovoríme len o zábave, turizme, či kultúre, ale o celkovom zlepšovaní života samosprávy so zameraním sa na modernizáciu, oživenie a skvalitnenie potrieb príslušného regiónu, s podporou tvorby nových udržateľných pracovných miest, s diverzifikáciou regionálneho rozvoja a tým aj zlepšenia kvality života občanov,“ dodalo MPRV SR.
Slovenský pozemkový fond znefunkčnilo predchádzajúce vedenie. Na krku máme vyše 2400 súdnych sporov, vyčíta Takáč (video)
Ako dodal agrorezort, vzhľadom na to, že z rôznych dôvodov nedošlo k vysporiadaniu uvedených pozemkov, tento stav dlhodobo sťažuje obciam a vyšším územným celkom modernizáciu alebo rekonštrukciu ich majetku, ktorý sa nachádza na týchto pozemkoch vo vlastníctve štátu. Zároveň ani súčasná právna úprava štátnych pozemkov v správe Slovenského pozemkového fondu nezabezpečuje reálne ich správu a údržbu, pokiaľ sú na nich umiestnené predmetné stavby.
„Samospráva aktuálne nedisponuje dostatočnými finančnými prostriedkami. Obce a vyššie územné celky v rámci realizovania svojej modernizácie majú možnosť čerpať finančné prostriedky z európskych fondov, ktorú však sťažuje situácia okolo nevysporiadaných pozemkov,“ spresnilo MPRV SR v predloženom návrhu.
Pozitívne účinky aj na čerpanie eurofondov
Návrh zákona taktiež poukazuje na skutočnosť, že vláda Slovenskej republiky sa vo svojom programovom vyhlásení na roky 2023 – 2027 zaviazala podporovať plnenie poslania vyšších územných celkov ako svojho prirodzeného partnera a tiež partnera obcí a miest, aby sa reflektovalo na príslušné potreby regiónu, s podporou tvorby nových udržateľných pracovných miest, s diverzifikáciou regionálneho rozvoja a tým aj kvality života občanov. Podľa MPRV SR bude navrhované riešenie mať pozitívne účinky na koordinovaný rozvoj území obcí a samosprávnych krajov a čerpanie finančných prostriedkov zo zdrojov Európskej únie.
SPPK a Slovenský pozemkový fond sa na rokovaní dohodli na spolupráci v navrhovaní legislatívnych zmien
MPRV SR zároveň navrhuje predloženú novelu zákona dať prerokovať v skrátenom legislatívnom konaní. Ako uviedol agrorezort, táto urgentná potreba vyplýva aj z dlhodobých a strategických priorít Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) a Únie miest Slovenska (ÚMS), ktoré indikovali vo svojich podnetoch a stanoviskách.
MPRV SR preto dodalo, že uvedené legislatívne opatrenia je potrebné prijať tak, aby mohlo byť účinné čo najskôr, keďže neriešenie vzniknutej situácie alebo odďaľovanie jej riešenia by mohlo viesť k hospodárskym škodám.