Slovenská inšpekcia životného prostredia nezistila porušenie zákona v prípade ťažby dreva v lesnom poraste v lokalite Podbanské v Tatranskom národnom parku. Vyplýva to z jej stanoviska, ktoré agentúre SITA poskytol Dávid Vido.
Podnet na inšpekciu poukazujúci na porušovanie podmienok druhovej ochrany pri ťažbe dreva podala občianska iniciatíva My sme les vo februári.
Bol vykonaný štátny dozor
Rezort vtedy uviedol, že ťažba na štátnych pozemkoch TANAP-u bola vykonaná v súlade s platnou legislatívou a platným rozhodnutím z decembra 2020, teda ešte z čias bývalého vedenia ministerstva. Slovenská inšpekcia životného prostredia v súvislosti s podnetom vykonala štátny dozor.
Novela o výruboch podľa starostov dramaticky ohrozí samosprávy, žiadajú stiahnuť návrh zmeny zákona z rokovania NR SR (foto)
„Inšpektorát životného prostredia Žilina nezistil konanie obhospodarovateľa lesa v rozpore s ustanoveniami zákona o ochrane krajiny a prírody, zároveň nebolo preukázané také konanie, ktoré by bolo v rozpore s podmienkami druhovej ochrany,“ píše sa v stanovisku. Inšpektorát podľa neho vychádzal z odborného stanoviska, ktoré si za týmto účelom nechal spracovať miestne príslušnou odbornou organizáciou ochrany prírody.
My sme les zavádzala verejnosť
Aktivisti z My sme les v marci kritizovali ťažbu dreva na území národného parku. Prevažná väčšina dreva podľa nich pochádzala z pozemkov v treťom stupni ochrany. Veľká časť ťažby bola podľa nich realizovaná v porastoch, ktoré sú biotopom chráneného hlucháňa hôrneho. Tvrdili, že ťažba nepomáha ani spomaleniu šírenia lykožrúta, keďže ten sa v daných stromoch nenachádzal.
Správa TANAPu bráni ťažbu dreva, stromov napadnutých lykožrútom by mohlo byť aj menej (video)
„Týmito neoverenými tvrdeniami a následne aj vyhlásením pre médiá iniciatíva My sme les zavádzala verejnosť. Ako ukázali výsledky štátneho dozoru, Správa TANAP-u nepochybila. Tvrdenia My sme les boli teda nepravdivé a podnet neopodstatnený,“ komentovala výsledky inšpekcie správa národného parku na svojej internetovej stránke.