Agropotravinárstvo sa v roku 2018 podľa predsedu SPPK Emila Macha stalo opäť jednou z priorít národného hospodárstva.
Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) zhodnotila rok 2018 ako kľúčový, počas ktorého sa podarilo presadiť viaceré zásadné témy súvisiace s ozdravením slovenského poľnohospodárstva a potravinárstva. SPPK pozitívne hodnotila aj zmenu v samotnom vnímaní významu slovenského agropotravinárstva verejnosťou a veľký záujem médií v roku 2018 o súvisiace témy. „Je dôležité, aby sa o strategickom odvetví národného hospodárstva čoraz viac písalo a hovorilo, pretože aj takýmto spôsobom môžeme viac upriamiť pozornosť spotrebiteľa na čerstvé, domáce a bezpečné potraviny,“ konštatoval vo štvrtok na tlačovom brífingu predseda SPPK Emil Macho.
Najväčšie plusy
V roku 2018 sa podľa SPPK podarilo presadiť vyššiu štátnu pomoc v štátnom rozpočte na rok 2019, podporu špeciálnej rastlinnej a živočíšnej výroby prostredníctvom zberu dát, projekt zelenej nafty na rok 2019 či odškodnenie za sucho 2017. Zároveň sa navýšil počet základných škôl zapojených do projektu Hovorme o jedle, SPPK získala členstvo v COPA COGECA a komore sa podarilo aj stretnutie s tromi najvyššími ústavnými činiteľmi SR. Medzi pozitívami minulého roka, ktoré ostali v platnosti, vidí SPPK systémové riadenie rizík v časoch rastúcich dopadov klimatických zmien či systémovú podporu potravinárskeho priemyslu prostredníctvom Slovenskej záručnej a rozvojovej banky.
Priority na rok 2019
Ako priority tohto roka označila SPPK vyššiu štátnu pomoc, ktorá bude porovnateľná s úrovňou okolitých krajín a bude záväzná pre všetky vlády, prípravu strategického plánu Spoločnej poľnohospodárskej politiky po roku 2020, podporu potravinárskeho priemyslu. Na európskej scéne chce SPPK mať po voľbách do Európskeho parlamentu slovenského zástupcu v poľnohospodárskom výbore a na Slovensku zas zástupcu slovenských poľnohospodárov v Rade Slovenského pozemkového fondu. SPPK sa chce v tomto roku zamerať aj na marketing a vzdelávanie spotrebiteľa či obnoviť život a prácu na vidieku.
„Toto všetko samozrejme nestihneme z roka na rok. Aj v ostatných krajinách to trvalo roky. Musíme si uvedomiť, že napríklad, čo sa týka podielu domácich potravín na slovenských pultoch obchodov, sme v otvorenom spoločnom európskom priestore. Aj slovenskí spotrebitelia si občas radi doprajú zahraničné potraviny na čom nie je nič zlé. Chceme sa však čo najskôr dostať cez hranicu 50 % domácich výrobkov na pultoch obchodov. Toto vidíme reálne v horizonte troch až štyroch rokov,“ dodal Macho.
Očakávania SPPK
Ak sa vízie slovenského agrosektora a SPPK v roku 2019 naplnia, komora po naplnení týchto vízií očakáva vyššiu konkurencieschopnosť slovenských agropotravinárov na spoločnom trhu EÚ, vyšší podiel bezpečných a škandálmi nepoznačených slovenských potravín v obchodoch, modernejšie technológie na výrobu potravín, vyššiu zamestnanosť na vidieku prostredníctvom živočíšnej výroby a špeciálnej rastlinnej výroby a viac zvierat.