Spotrebiteľské organizácie podali celoeurópsku sťažnosť voči hlavným výrobcom fliaš na vodu pre greenwashing. Európska spotrebiteľská organizácia (BEUC), a jej členské organizácie z trinástich krajín v utorok orgány Európskej únie upozornili na zavádzajúce komerčné tvrdenia o recyklovateľnosti produktov veľkých obchodníkov s fľašami na pitnú vodu. Informovala o tom agentúru SITA Petra Čakovská zo Spoločnosti ochrany spotrebiteľov.
Podľa analýzy spomínaných organizácií takéto tvrdenia nie sú v súlade s pravidlami Únie o nekalých obchodných praktikách. Vyzývajú preto k začatiu vyšetrovania a zabezpečeniu toho, že obchodníci nebudú zavádzať spotrebiteľov používaním týchto tvrdení.
Hlavný zdroj znečistenia
Priemerný európsky spotrebiteľ vypije približne 118 litrov balenej vody ročne a 97 % tejto vody sa balí do plastových nádob. Podľa Čakovskej sú pritom fľaše z nápojov jedným z hlavných zdrojov plastového znečistenia na európskych plážach.
Návratnosť PET fliaš a plechoviek prekročila optimistické scenáre, ministerstvo chce zálohový systém viac zdokonaliť
„Nápojový priemysel často používa tvrdenia o recyklovateľnosti, ktoré sú podľa nášho výskumu príliš vágne, nepresné alebo nedostatočne podložené,“ skonštatovala.
Miera recyklácie
Organizácie tak spoločne identifikovali tri kľúčové tvrdenia, ktoré vyvolávajú obavy. Podľa nich je pojem „100 % recyklovateľné“ nejednoznačný a závisí od mnohých faktorov, ako je dostupná infraštruktúra na zber materiálu, efektívnosť procesu triedenia alebo vhodné procesy recyklácie.
Boj s odpadom je na Slovensku slabý, na skládkach končí až polovica vyprodukovaného odpadu
„Miera recyklácie PET fliaš na nápoje sa v Európskej únii odhaduje len na 55 % a pravdepodobnosť, že sa z nich opäť stane fľaša, je približne len 30 %,“ upozornili organizácie. Rovnako poukazujú na to, že vyššie spomínaný pojem rovnako nesprávne naznačuje, že celá fľaša je vyrobená výlučne z recyklovaných materiálov.
Falošná predstava o ekologickej neutralite
„Faktom však je, že uzávery fliaš nemôžu byť podľa práva Únie vyrobené z recyklovaných materiálov a etikety sú tiež len zriedka vyrobené z recyklovaného materiálu. Okrem toho sa bežne v praxi pridáva aj nový plast, z nerecyklovaného plastu, do tela fľaše,“ dodala Čakovská.
Pre Slovákov predstavujú klimatické zmeny vážny problém, napriek snahám jednotlivcov potrebujeme systémové zmeny
Diskutabilné je podľa nej aj používanie ekologických obrázkov na označenie fliaš na vodu v celej Európe. „Vyvolávajú falošnú predstavu o ekologickej neutralite, nekonečnom znovupoužívaní plastov a môžu dokonca vyvolávať dojem, že fľaše môžu mať pozitívny vplyv na životné prostredie,“ poznamenala.
BEUC pôsobí v Bruseli ako strešná organizácia a v súčasnosti združuje 45 nezávislých národných spotrebiteľských organizácií. Jej hlavnou úlohou je zastupovať ich v európskych inštitúciách a brániť záujmy európskych spotrebiteľov.