Do roku 2035 vzrastie na Slovensku produkcia odpadov na jedného človeka o tretinu. Vyplýva to z analýzy, ktorú vypracovala Eva Sadovská, analytička spoločnosti Wood & Company.
Kým v roku 2019 vyprodukoval jeden Slovák v priemere 435 kilogramov odpadu, v roku 2035 by podľa prognózy Eurostatu mohol v priemere vyprodukovať 580 kilogramov odpadu ročne.
Produkcia odpadu a spotreba
Z analýzy vyplýva, že Slovensko aktuálne recykluje približne 40,3 percenta odpadov, pričom viac ako polovica odpadov (50,6 percenta) končí na skládkach.
Slovensko je tak od 65-percentnej miery recyklácie a 10-percentnej miery skládkovania, ktoré by chcelo dosiahnuť do roku 2035, veľmi vzdialené.
Čo patrí do kuchynského odpadu? Slováci nesprávne vyhadzujú tekuté potraviny či obaly od jedál
Podľa Sádovskej však aj v prípade dosiahnutia uvedených cieľov bude na skládkach odpadov v krajine končiť ročne jeden milión ton odpadu.
Medzi spotrebou domácností a produkciou komunálneho odpadu je preukázateľná spojitosť. Na čele európskeho rebríčka najväčších producentov odpadu figurujú krajiny ako Dánsko, Luxembursko či Nemecko.
Komunálny odpad v spaľovniach
Každý zakúpený tovar a často aj služba sa neskôr stane zdrojom odpadu, s rastúcou spotrebou tak rastie aj produkcia smetí.
Krajinami, z ktorých by si Slovensko mohlo brať príklad, sú podľa údajov Eurostatu Rakúsko, Holandsko, Belgicko, Taliansko a Litva.
Trnavčania sa musia uskromniť a produkovať menej odpadu, mesto mení frekvenciu vývozu
Tie v roku 2018 dosiahli nadpolovičnú mieru recyklácie odpadov a zvyškový komunálny odpad energeticky zhodnocujú v spaľovniach, miera skládkovania je tak u nich veľmi nízka.
V prípade Rakúska, Holandska a Belgicka je miera skládkovania na úrovni jedného až dvoch percent.