Oblasť slovenského vinárstva plánuje minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richard Takáč podporiť sumou 25 miliónov eur. Uviedol to šéf agrorezortu spolu s ministrom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Jurajom Blanárom na slávnostnom podpísaní memoranda o spolupráci v oblasti podpory a propagácie vinohradníkov v Pezinku.
Takáč dodal, že v rámci Programu rozvoja vidieka aktuálne pripravujú výzvu na oblasti vinárstva, obnoviteľné zdroje energie, skladovacie kapacity a odbyt produkcie.
Ministerstvo plní to, k čomu sa zaviazalo
„Alokácia výzvy bude navýšená na 25 miliónov eur. Oblasť vinárstva bude možné podporiť v takých aktivitách ako výstavba, vrátane prípravy staveniska, rekonštrukcia a modernizácia objektov, obstaranie, rekonštrukcia a modernizácia zariadení, strojov, prístrojov a technológií, spracovateľských a výrobných kapacít,“ spresnil Takáč.
Podľa šéfa agrorezortu podpis memoranda ukazuje, že ministerstvo na podporu slovenského vinárstva robí viaceré legislatívne, finančné, marketingové aj vzdelávacia možnosti podpory, ku ktorým sa zaviazala.
Počet vinárov na Slovensku stúpol, na splnenie si zákonnej povinnosti majú už len zopár dní
„Nemalo by dochádzať k tomu, aby sme na štátnej recepcii u nás alebo v zahraničí podávali talianske či španielske vína. Máme špičkové slovenské vína zo slovenského hrozna, ktorými sa prezentovať by mala byť pre nás česť,“ povedal Takáč a dodal, že podpisom memoranda plní sľub, ktorý dali spolu s predsedom vlády Robertom Ficom vinárom 13. mája 2024 v hoteli Bôrik pri príležitosti slávnostného odovzdávania ďakovných listov ministra za vynikajúcu reprezentáciu Slovenska v zahraničí.
Naše vína zožali historický úspech
Na 30. ročníku prestížnej medzinárodnej súťaže VINALIES INTERNATIONALES 2024 zožali naše vína historický úspech. Slovenskí vinári si z Cannes doniesli 74 medailí, z toho 23 veľkých zlatých, 46 zlatých a päť strieborných, pričom tri slovenské vína sa stali víťazmi svojich kategórií.
Podľa ministra zahraničia Blanára je dôležitá aj propagácia Slovenska, jeho tradícií, ako aj záujem posilniť pôsobenie slovenských produktov na zahraničných trhoch. Šéf diplomacie uviedol, že jeho rezort ponúka možnosť sprostredkovať a využiť obchodno-ekonomické a diplomatické kontakty, prostredníctvom ktorých sa otvárajú nové možnosti pomoci slovenským vinárom v ich exportných aktivitách.
Historicko-kultúrne dedičstvo
„Vinárstvo a vinohradníctvo je naším historicko-kultúrnym dedičstvom. Spoločne si uvedomujeme, aké dôležité je uctiť si to, čo doma máme, byť hrdí na to, v čom sme naozaj dobrí a čo dokážeme vyprodukovať. Je preto samozrejmé, že aj prostredníctvom našej ekonomickej diplomacie chceme pomáhať slovenským vinárom presadiť sa v zahraničí, a tým robiť dobré meno Slovensku,“ uviedol Blanár a dodal, že k napĺňaniu cieľov v tejto oblasti je nevyhnutná podpora a spolupráca.
Blanár doplnil, že podpis memoranda je dôkazom toho, že naozaj vieme a chceme podporiť slovenské vinohradníctvo, naše vína a pomôcť ich kvalitu presadiť i v zahraničí.