Miera recyklácie komunálnych odpadov vzrástla v roku 2019 na úroveň 39 percent. V statuse na sociálnej sieti to uviedol Inštitút environmentálnej politiky (IEP). Slovensko tak v porovnaní s rokom 2018 navýšilo mieru recyklácie komunálnych odpadov o tri percentá. Podľa IEP však miera recyklácie dosiahla menší medziročný nárast, než sa očakávalo.
Zastavenie produkcie kovových odpadov
Inštitút situáciu zdôvodňuje zastavením rastu produkcie kovových odpadov. Množstvo kovových odpadov sa od roku 2017 výrazne zvyšovalo a tvorí 38 percent celkového komunálneho odpadu.
Najväčší pokrok v nakladaní s komunálnym odpadom zaznamenal biologicky rozložiteľný odpad. Oproti roku 2018 sa na Slovensku recykluje o 24 percent viac bioodpadu. Recyklácia plastov medziročne vzrástla o 16 percent, opätovné využitie skla o osem percent. „Recyklácia odpadov z papiera vzrástla o štyri percentá, čo je však menej ako v predchádzajúcich rokoch,“ konštatuje IEP.
Minister Budaj pomáhal čistiť rieku Bodva, zaplavili ju tony plastového odpadu
V roku 2017 sa recyklovalo 29 percent komunálneho odpadu, v roku 2018 to bolo 36 percent odpadov. Rast miery recyklácie sa tak v porovnaní s predošlým rokom spomalil približne na polovicu, zo sedem na tri percentá.
Recyklovali sa aj textílie
Z celkového množstva recyklovaného komunálneho odpadu tvoria 38 percent kovy, 28 percent bioodpady, 13 percent papier, osem percent sklo, sedem percent plasty a šesť percent iný recyklovateľný komunálny odpad, ako napríklad textílie.
Podnikateľ zmiešaval odpad s hnojivom, skončil vo väzbe za znečisťovanie pôdy
IEP je nezávislý analytický útvar Ministerstva životného prostredia SR (MŽP). Jeho úlohou je príprava a poskytovanie analýz a prognóz v oblasti životného prostredia pre vládu, MŽP aj verejnosť.