Slony ani tigre zrejme v cirkusoch neuvidíme, vyhláška ministerstva je vo finálnom štádiu prípravy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
medveď, cirkus
Vystúpenie medveďa v cirkuse. Foto: ilustračné, SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 20. júna (WebNoviny.sk) – Zákaz cvičiť divožijúce zvieratá a využívať ich na verejné vystúpenia napríklad v cirkusoch je vo finálnom štádiu prípravy.

Vyhláška agrorezortu, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o použití zvieraťa na účely verejného vystúpenia alebo výcviku, už prešla pripomienkovým konaním, v týchto dňoch sa pripomienky vyhodnocujú a riešia.

Ako agentúru SITA informoval Daniel Hrežík z odboru komunikácie ministerstva pôdohospodárstva, návrh vyhlášky v júli absolvuje vnútrokomunitárne pripomienkové konanie na úrovni Európskej komisie. Zákaz by mal začať platiť od septembra tohto roku.

Zákaz sa netýka psa či fretky

Využívať na verejné vystúpenia sa nebudú môcť mačkovité šelmy, slony, hrochy, mrože, delfíny, žirafy, primáty, medvede a ďalšie zvieratá.

Zákaz sa netýka psa domáceho, mačky domácej a fretky domácej, podmienky ich výcviku však vyhláška upravuje. Pri drezúre sa nebude môcť používať napríklad oheň či omamné látky, výcvik nesmie zviera stresovať.

Vyhláška stanovuje, že zakázané bude predvádzanie činností, ktoré zviera získalo výcvikom. Agrorezort pripomína, že za verejné vystúpenie sa nepovažuje verejné kŕmenie či náučné prednášky v zoologickej záhrade ani sokoliarske vystúpenia.

Vystupovať by nemali divožijúce druhy

Návrh vyhlášky pripomienkovala v rámci hromadnej pripomienky Sloboda zvierat. Okrem verejného vystupovania žiada zakázať aj vystavovanie a ukazovanie zvierat.

Inak k nám cirkusy so slonmi a tigrami jazdiť neprestanú, zvieratá budú len ukazovať a tie budú naďalej trpieť cestovaním desať mesiacov v roku a stiesneným ustajnením,“ uviedla Sloboda zvierat v pripomienke.

Organizácia tiež žiada rozšíriť zoznam zvierat, ktoré nesmú podstupovať výcvik a verejne vystupovať, o všetky divožijúce druhy.

Sú nebezpečné pre ľudí

Sloboda zvierat tvrdí, že zvieratá držané v cirkusoch predstavujú riziko pre zdravie a bezpečnosť ľudí. Od roku 1995 do roku 2017 zaznamenali v cirkusoch na území Európskej únie 305 incidentov s cirkusovým zvieraťom. Zranených pritom bolo 83 ľudí, usmrtených 11. Napríklad tigre napadli 30 ľudí, dvoch zabili, slony zabili osem ľudí.

Divožijúce zvieratá predstavujú najväčšie nebezpečenstvo pre ich nízky stupeň prispôsobivosti a možnú agresiu v prípade nepohody,“ konštatuje Sloboda zvierat.

Prijatie vyhlášky stanovuje novela zákona o veterinárnej starostlivosti, ktorá definuje zviera ako cítiacu bytosť, a nie ako vec. Novela vstúpila do platnosti od tohto roku.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaMPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRSloboda zvierat