Najlepšou pomocou pri riešení environmentálnych záťaží v Trnavskom kraji sú podľa ministra životného prostredia Jána Budaja (OĽaNO) aktívni občania.
Povedal to po prehliadke skládky odpadov Vlčie hory a skládky lúženca v Seredi, na ktoré ho priviedol trnavský župan Jozef Viskupič. Obe označil za také, ktoré si vyžadujú naliehavý zásah už v najbližších mesiacoch.
Mladí ľudia nechcú žiť v chorej krajine
„Len aktívni občania môžu podporiť riešenie takých problémov, pred ktorými všetci pchali hlavy do piesku. Za tridsať rokov sa mnohé veci nielenže nezlepšili, ale zhoršili. Mnohí politici sa zaujímali o svoje politické prežitie a neriešili príliš zložité, príliš nepríjemné a príliš špinavé problémy,“ povedal Budaj.
Mladá generácia už podľa neho nechce žiť v chorej krajine, preto treba envirozáťaže z minulosti naliehavo riešiť.
Stretnutie s aktívnymi občanmi
V Seredi minister Budaj stretol aktívnych občanov, ktorí len nedávno rozbehli petíciu s požiadavkami na vypracovanie analýzy právneho stavu skládky lúženca, monitorovania kvality ovzdušia, podzemných vôd a pôdy, aj na vypracovanie komplexného projektu rekultivačných a sanačných opatrení, ako aj ich spustenie v čo najkratšom čase.
Aktivisti žiadajú likvidáciu skládky po bývalej Niklovej hute v Seredi, v pôde sú ťažké kovy
Po bývalom štátnom podniku Niklová huta zostala v Seredi skládka lúženca s hmotnosťou šesť miliónov ton a výškou do 40 metrov.
Budajova osobná návšteva skládky
Primátor Hlohovca Miroslav Kollár (Za ľudí) v prípade skládky Vlčie hory, na ktorú sa dostal aj nebezpečný odpad, ocenil, že Ján Budaj je prvým ministrom životného prostredia, ktorý sa prišiel priamo na miesto aj osobne pozrieť.
Problémy s nelegálnymi skládkami by mohli vyriešiť nové fotopasce, tie ľahko odhalia pôvodcov
Na skládke je viac ako 200-tisíc metrov kubických odpadu, vrátane niekoľkých tisícok metrov kubických nebezpečného odpadu. Pred dvoma rokmi na skládke zasahovala polícia a zasadal kvôli nej aj krízový štáb Okresného úradu v Hlohovci.