Rakúsky poľovník strieľal brokovnicou na chránenom vtáčom území (CHVÚ) Sysľovské polia pri Bratislave do havraních hniezd. V tlačovej správe to uviedol Tomáš Veselovský z občianskeho združenia Ochrana dravcov na Slovensku (RPS).
Muža pri čine zaznamenali online kamery, ktoré prinášajú živé prenosy z búdok pre dravce a sovy. Ochrana dravcov na Slovensku okamžite kontaktovala políciu a Štátnu ochranu prírody SR (ŠOP SR). Páchateľa sa však zadržať nepodarilo. Prípad sa odohral v utorok 25. mája.
Vtáky opustili hniezda
Polícia prípad preveruje ako podozrenie z trestného činu porušovanie ochrany rastlín a živočíchov. Riaditeľ odboru odhaľovania nebezpečných materiálov a environmentálnej kriminality úradu kriminálnej polície Prezídia Policajného zboru Mário Kern uviedol, že o spoluprácu požiadali aj rakúsku políciu.
Ochranári odhalili reálne dopady otepľovania na niektoré zvieratá. Hrozia zániky celých populácií
Podľa RPS sa niektoré škody ukážu až časom. Výstrely niektoré vtáky vyplašili natoľko, že môžu zanechať znášku alebo nezahniezdiť vôbec. Z lokality po streľbe zmizli sokoly kobcovité, aj väčšina sokolov myšiarov opustila dovtedy obsadené polobúdky.
Stredoveké dogmy
„Tento nehorázny barbarský čin je v rozpore aj v eticko-morálnych zásadách, usmrcovanie rodičov v čase, keď na hniezdach sú znášky vajec alebo mláďatá, je neospravedlniteľné. No zdá sa, že stále v niektorých poľovníckych komunitách sa nájdu jednotlivci, ktorí sa bezohľadne riadia dogmami zo stredoveku o takzvanej škodlivosti niektorých živočíchov,“ povedal Jozef Chavko z RPS.
Pre ochranárov je nepochopiteľné, že sa skutok stal v epicentre jednej z najcennejších lokalít, aké sa na Slovensku vôbec nachádzajú. Sysľovské polia pri Bratislave sú jediným miestom na Slovensku, kde sa vyskytuje drop veľký. Okrem toho sa v lokalite vyskytuje množstvo vzácnych vtáčích druhov, ako sú jarabice, orly kráľovské, orliaky morské, haje červené, sokoly kobcovité či kane sivé.