- aktualizované 9. januára, 16:01
S procesom zonácie Tatranského národného parku (TANAP) by sa podľa ministra životného prostredia Tomáša Tarabu (nom. SNS) mohlo začať ešte v tomto štvrťroku.
Absolútna priorita
Uviedol to v utorok počas tlačového brífingu v sídle Správy TANAPu v Tatranskej Lomnici. Podľa jeho slov chce rezort v danom období prijať všetky podnety zo Správy TANAPu a vyhodnotiť ich.
Zonácia národných parkov je uponáhľaná a odfláknutá, tvrdí Huliak a chce stransparentniť toky financií
Kontrolovanú dohodnutú zonáciu označil Taraba za absolútnu prioritu. Rezort ju chce realizovať v otvorenom transparentnom dialógu so všetkými, teda aj s mestami, obcami, podnikateľmi aktívnymi v turizme či chatármi a ochranármi.
Diskusia podľa jeho slov pri zonácii doteraz chýbala, pričom vylúčené z nej boli podľa jeho slov podstatné časti spoločnosti.
Stupne ochrany sa prehodnocujú
Práve Vysoké Tatry predstavujú podľa jeho slov osobitnú časť, kde je potrebné zosúladiť rozvoj turizmu, cestovného ruchu, ochrany prírody, ale aj miestami aktívneho manažmentu. „Chcem sa venovať tomu, aby tu vznikla stabilná vízia rozvoja celého tohto tatranského regiónu, aby sme uchránili prírodu a akceptovali fakt, že v tomto národnom parku je prítomný aj turizmus,“ skonštatoval minister.
Taraba bude zároveň vyžadovať úplne otvorený dialóg aj od predstaviteľov TANAPu. „Každý bude vedieť, čo môže a čo nemôže v danej lokalite robiť,“ skonštatoval. V tejto súvislosti pripomenul, že niektoré stupne ochrany v národnom parku sa prehodnocujú. „Je potrebné zadefinovať, kde má zmysel mať najvyšší stupeň ochrany, kde štvrtý,“ uviedol. Podľa štátneho tajomníka rezortu Filipa Kuffu by sa proces zonácie mohlo podariť zvládnuť do konca roka 2025.
Taraba nie je za zavádzanie poplatkov
Šéf envirorezortu zároveň nie je za zavádzanie poplatkov pre návštevníkov národného parku. Naopak, chce zaviesť koncesie pre podnikateľov v turizme na území Tatranského národného parku, ktorými budú z tržieb prispievať na jeho činnosť. Mohlo by ísť podľa jeho slov o dve či tri percentá.
Zonácia Veľkej Fatry finančne poškodí okolité mestá a obce, tvrdí Božik a mäkký turizmus podľa nich negeneruje zisk
„Je to určitá cena toho, že majú to privilégium, že sú tu, v tomto priestore. Nevie tu prísť s podnikateľskou aktivitou každý (…), je to priestor, kde je obmedzená možnosť ponuky. Majú tu určité výsady a profit z toho, že majú možnosť pôsobiť v národnom parku,“ opísal.
Na zonáciu najstaršieho národného parku sa čaká dvadsať rokov. Návrh zonácie vypracovala Správa TANAPu ešte v roku 2003. Odvtedy sa o jej dokončenie usilovali všetky vlády.
Zonácia národného parku predstavuje rozdelenie národného parku na jednotlivé zóny. Tie stanovujú spôsob obhospodarovania pozemkov v národnom parku a presné limity, ktoré je nutné dodržiavať v záujme ochrany rastlinných a živočíšnych druhov, ekosystému a ekologicky udržateľného využívania krajiny.