Problémy s medveďmi v Tatrách sa nedajú riešiť odstrelom, ochranári zdôrazňujú prevenciu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
medvedica, medveď
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Problémy s medveďmi, ktorým čelia obyvatelia niektorých severnejších častí Slovenska, sa nedajú riešiť paušálnym odstrelom týchto šeliem, ale len prísnym dodržiavaním preventívnych opatrení.

Treba zabezpečiť odpad

Pre agentúru SITA to v utorok povedal náčelník Lesoochranárskeho zoskupenia Vlk Juraj Lukáč. Reagoval tak na žiadosť vedenia mesta Vysoké Tatry, aby úrady zvážili reguláciu stavu populácie medveďa hnedého na území Tatranského národného parku. Medvede sú tam podľa mesta totiž výrazne premnožené, čo vyvoláva obavy miestnych obyvateľov aj turistov.

„Otázka, či sú medvede premnožené, sa nedá zodpovedať číslom. Nikde neexistujú normované tabuľky, ktoré by hovorili, koľko zvierat, na akom území má a môže žiť,“ vyhlásil Lukáč s tým, že základným kritériom je, či zvieratá ohrozujú majetok alebo zdravie ľudí.

„To sa v prípade Vysokých Tatier sčasti asi deje. Je ale otázkou, čo alebo kto za tento stav môže,“ zdôraznil. Na zamedzenie pohybu medveďov v obývaných oblastiach treba podľa Lukáča v prvom rade zabezpečiť odpad tak, aby sa tieto šelmy nenaučili chodiť sa najesť k ľuďom.

Zákaz spoločných poľovačiek

Dôležitá je ochrana biotopov výskytu medveďa, najmä starých lesov, aby mali pokoj a nemuseli z nich vychádzať. Lukáč je tiež za zákaz spoločných poľovačiek v biotopoch medveďa, pretože takéto vyrušovanie počas ukladania sa na zimný spánok môže byť nebezpečné.

Lukáč súhlasí, že jedince, pri ktorých je jasne dokázané a identifikovateľné, že spôsobujú škody na majetku alebo zdraví ľudí, je nutné eliminovať.

Medveď je síce podľa slovenskej a európskej legislatívy celoročne chránená šelma, no môže sa strieľať v mimoriadnych a riadne odôvodnených prípadoch.

Paušálny odstrel však podľa neho nič nevyrieši. „To je, ako keby sme nechytali vrahov, ale paušálne zavreli desať percent ľudí a tvrdili, že sme znížili počet zločincov,“ uviedol.

Hrozí vyhynutie

Lukáč si myslí, že v prípade Vysokých Tatier nebolo splnené ani jedno z vyššie spomínaných opatrení. „Neustále sa len opakujú požiadavky na odstrel bez aplikácie akejkoľvek preventívy. Ako ukazuje minulosť, je to spôsob, akým sa nedá tento problém vyriešiť, ale na druhej strane umožňuje poľovníkom každoročne požadovať nezmyselné odstrely. Nie je vôbec náhodou, že sťažnosti od predstaviteľov Vysokých Tatier prichádzajú vždy na jeseň, keď sa začína poľovnícka sezóna,“ uzavrel Lukáč.

V roku 1932 sa na území Slovenska uzákonila celoročná ochrana medveďa hnedého, pretože hrozilo jeho vyhynutie. Dnes je medveď hnedý z medzinárodného pohľadu stále vzácny a vyhynutím ohrozený živočích, a v legislatíve EÚ je zaradený medzi prísne chránené druhy.

Na Slovensku ho chráni zákon o ochrane prírody a krajiny spolu s vyhláškou, je ho zakázané chytať, zraňovať alebo usmrtiť. Odstrel je povolený len na výnimku ministerstva životného prostredia na základe odborného stanoviska Štátnej ochrany prírody SR. Ministerstvo tiež zastáva názor, že odstrely nie sú riešením, ktoré by zabránilo výskytu medveďov v obývaných oblastiach.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Juraj Lukáč
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SR