Pre rok 2020 ľudstvo vyčerpalo všetky zdroje a začína žiť na ekologický dlh, informoval Inštitút environmentálnej politiky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
žije ľudstvo na ekologický dlh
Foto: ilustračné, GettyImages

Od soboty 22. augusta žije ľudstvo na ekologický dlh. Na svojom profile na sociálnej sieti to uviedol Inštitút environmentálnej politiky (IEP).

Ľudstvo tak uplynulú sobotu vyčerpalo pre rok 2020 všetky zdroje, ktoré je schopné príroda počas 12-tich mesiacov opätovne vyprodukovať. Podľa IEP tak budú bohaté krajiny počas najbližších vyše štyroch mesiacov spotrebovávať zdroje na úkor budúcich generácií aj chudobnejších krajín.

Utlmená činnosť pre koronavírus

V roku 2019 pripadol deň začiatku žitia na ekologický dlh na 29. júla. IEP zdôvodňuje tohtoročný posun o takmer mesiac utlmením ľudskej činnosti v súvislosti s pandémiou koronavírusu.

Viac o téme: Koronavírus

Uhlíková stopa sa medziročne znížila o 14,5 percenta, o 8,4 percenta klesla aj celosvetová ťažba dreva. Podľa stránky overshootday.org by ľudstvo potrebovalo 1,6 planéty, aby nevytváralo žiaden ekologický dlh.

Posunutá hranica

Ľudstvo začalo ekologický dlh vytvárať v 70. rokoch. Kým v roku 1970 ľudstvu vystačili obnoviteľné zdroje na celý rok. v roku 1980 už ľudstvo vyčerpalo všetky zdroje koncom októbra.

V 90. rokoch sa hranica posunula na začiatok októbra a v roku 2000 sa posunula na koniec septembra. Odvtedy spotreba zdrojov opäť narástla.

Najhoršia situácia za posledných 50 rokov nastala v rokoch 2018 a 2019, kedy sa spotrebovanie všetkých zdrojov, ktoré dokáže Zem vyprodukovať za jeden rok, posunulo na koniec júla.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Inštitút environmentálnej politiky (IEP)