Pre opozičné strany SaS a Sme rodina sú pozemkové úpravy prioritou

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sugar cane hasvest plantation aerial
Foto: Getty Images

Opozícia reagovala na výzvu ministerky pôdohospodárstva Gabriely Matečnej, aby v pozemkových úpravách pokračovali budúce vlády.

Pre opozičné strany SaS a Sme rodina v prípade volebného úspechu v parlamentných voľbách, budú pozemkové úpravy v ich programe prioritou, pričom by si vedeli predstaviť aj ich kratšie trvanie. Uviedli to v reakcii pre agentúru SITA na výzvu ministerky pôdohospodárstva Gabriely Matečnej, ktorá ešte minulý týždeň prehlásila, že chce, aby v pozemkových úpravách pokračovali aj ďalšie vlády, a aby sa stali pre ne prioritou. Podľa súčasného plánu by mal štát každoročne spustiť pozemkové úpravy v 120 katastrálnych územiach počas 30 rokov a úpravy by každoročne podporil sumou vo výške 30,8 mil. eur.

Reakcia SaS

Podnikanie v poľnohospodárstve na prenajatej pôde je podľa strany SaS obrovskou brzdou rozvoja poľnohospodárstva na Slovensku.“Pozemkové úpravy sú v rámci rezortu pôdohospodárstva prioritou strany SaS. Podnikanie na poľnohospodárskej pôde je vykonávané viac ako 90 percent na prenajatej pôde. Toto je obrovskou brzdou rozvoja poľnohospodárstva na Slovensku. Nemôžeme sa potom čudovať, že pridaná hodnota na hektár poľnohospodárskej pôdy je takmer najnižšia v celej EÚ,“ uviedla pre agentúru SITA tímlíderka SaS pre pôdohospodárstvo Jarmila Halgašová.

Tímlíderka SaS pre životné prostredie Anna Zemanová zas doplnila, že obrábaniu pôdy a efektívnej ochrane prírody bránia nielen nejasné vlastnícke vzťahy, ale aj nedokončené reštitúcie či nejasnosti okolo pozemkových úprav. „Pri pozemkových úpravách je jedno z hlavných kritérií, aby pri usporiadaní vlastníckych vzťahov bola štátna pôda prioritne umiestnená do území s verejnoprospešnými funkciami. Pozemkové úpravy pritom majú veľký význam aj pre realizáciu opatrení v krajine, ktoré prispejú k zmierňovaniu dopadov zmeny klímy,“ reagovala Zemanová.

Sme rodina

Hnutie Sme rodina vníma pozemkové úpravy ako absolútnu prioritu nielen ministerstva pôdohospodárstva, ale aj celého vládneho programu. „Pre hnutie Sme rodina je neprijateľný 30-ročný variant ukončenia projektov pozemkových úprav, ktoré predstavilo ministerstvo. Z pohľadu zachovania potravinovej bezpečnosti štátu vidíme maximálny horizont ukončenia projektov pozemkových úprav 15 rokov,“ povedal špecialista hnutia Sme rodina pre oblasť pôdy, pozemkovú reformu a vidiecky turizmus Dalibor Steindl.

V prvom rade musí Slovensko podľa hnutia Sme rodina absolvovať usporiadanie vlastníckych práv v oveľa kratšom termíne, ako navrhuje ministerstvo. „Absolútnou podmienkou je ukončenie reštitučných konaní, ktoré aj takmer 30 rokov po zmene režimu stále nie sú ukončené. Vyzývame preto pani ministerku, aby boli reštitučné nároky už definitívne uzavreté a konania v horizonte piatich rokov ukončené. Nie je možné, aby Slovenská republika riešila agendu reštitúcií pomaly 30 rokov a prehrávala spory na európskych súdoch. Bez ukončenia reštitučných konaní nemá nové usporiadanie vlastníctva zmysel,“ dodal Steindl.

PS+SPOLU a OĽaNO

Koalícia Progresívneho Slovenska a SPOLU v reakcii na otázky agentúry SITA o budúcnosti pozemkových úprav uviedla, že momentálne ešte nemá hotovú dohodu na postupe v parlamentných voľbách, a teda ani zjednotený program a vedúcich programových sekcií. Agentúra SITA oslovila so žiadosťou o reakciu aj hnutie OĽaNO, ktoré na otázky neodpovedalo.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSaS Sloboda a SolidaritaSme rodina - Boris Kollár