Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) začala rozsiahly monitoring škôd na poľnohospodárskych plodinách. Už teraz je podľa komory isté, že škody budú v miliónoch eur.
„Tohtoročné extrémy v podobe nestabilného počasia či premnožených škodcov si žiadajú poznať skutočný rozsah škôd na plodinách a rozlohu postihnutých oblastí,“ informovala hovorkyňa SPPK Jana Holéciová.
Tohtoročnú žatvu sprevádzalo podľa SPPK leto plné extrémov na poli. Následky klimatických zmien ovplyvnili nielen množstvo a kvalitu pozbieraných plodín, ale samotné práce na poliach daždivé počasie prerušovalo a v niektorých regiónoch až príliš spomalilo.
Úrody ničili požiare aj hraboše
SPPK preto začala robiť rozsiahly monitoring škôd. Oslovila všetkých svojich 38 regionálnych poľnohospodárskych a potravinárskych komôr, aby jej do 12. septembra zaslali požadované údaje. Monitoring sa týka škôd následkom ľadovca, sucha, hrabošov a poľovnej zveri.
Klimatická zmena je horšia, než sa zdá. Úrodu pripraví o živiny, ľudstvo bude hladovať
„Vo viacerých regiónoch Slovenska sa totiž v letných mesiacoch vyskytli búrky s krupobitím, ktoré spôsobili veľké škody na porastoch a na Zemplíne aj na skladoch. Počas žatvy ohrozovali úrodu požiare. Veľkú časť úrody zničila aj v tomto roku premnožená poľovná zver. Najmä na západnom Slovensku si na obilí pochutnávali hraboše a myši. Poškodené sú okrem pšenice, repky, jačmeňa aj ďalšie plodiny ako kukurica, slnečnica, cukrová repa,“ priblížila Holéciová.
Upozorňujú na extrémne situácie
Cieľom monitoringu podľa SPPK nie je vyplakávanie poľnohospodárov nad každým výkyvom počasia. Komora chce upozorniť na extrémne situácie v poľnohospodárstve.
Slovenskí vinári hodnotia tohtoročnú úrodu pozitívne, obávajú sa však predaja vína
„Následne sme pripravení na diskusiu so štátnymi inštitúciami a aj samotnými poľnohospodármi, ako v budúcnosti predchádzať negatívnym dopadom klimatických zmien v poľnohospodárstve,“ uviedol predseda SPPK Emil Macho.
Potrebujú fotodokumentáciu
SPPK vyzýva svojich členov, ale aj nečlenov, hospodáriacich na pôde, aby sa zapojili do monitorovania škôd. SPPK však zároveň upozorňuje poľnohospodárov, aby mali k dispozícii dokumentáciu (vrátane fotodokumentácie) ku vzniknutým škodám, pre prípad verifikácie týchto škôd zo strany príslušných inštitúcií.
„Len presnými podkladmi a údajmi za celé Slovensko budeme poznať presný rozsah poškodených plodín a ich výmeru. K dnešnému dňu (4. septembra) sú identifikované škody na tisíckach hektárov poľnohospodárskej pôdy a vyčíslené sú v miliónoch eur. Sumár prvotných údajov budeme poznať do 20. septembra,“ uzavrela Holéciová.