Slovenskí poľnohospodári už týždne očakávali daždivé počasie, ktorého sa dočkali v uplynulé dni. Zrážky vo viacerých regiónoch Slovenska môžu pomôcť úrode, ktorú už dlhodobo ohrozuje extrémne sucho.
Pôda potrebuje nasať vodu
Pre tohtoročnú úrodu je teraz mimoriadne dôležité, aby sa do pôdy dostala voda, ktorá však nebude mať podobu prívalových dažďov alebo ľadovca.
Konštatovala to v piatok pre agentúru SITA hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Jana Holéciová.
Zároveň dodala, že stále sa nájdu na Slovensku lokality, kde neevidovali žiadne zrážky.
Lokality kde neprší
SPPK situáciu na celom území krajiny pozorne sleduje na základe týždenných informácií prostredníctvom jej 38 regionálnych poľnohospodárskych a potravinárskych komôr.
Z nich vypláva, že zrážky sú na rôznych miestach v rôznom množstve.
„Napríklad na severovýchode Slovenska začalo pršať už pred týždňom, na juhozápade od štvrtka. Sú však aj lokality, napríklad okrese Nových Zámkov, kde neprší. Vo Dvoroch nad Žitavou zas padal ľadovec,“ priblížila hovorkyňa SPPK.
Úroda je ohrozená
Momentálne je podľa Jany Holéciovej predčasné robiť predbežné závery, aký presný vplyv budú mať súčasné zrážky na úrodu.
„Pokiaľ nebudú mať formu intenzívnych prívalových dažďov alebo krupobitia, tak úrode určite prospejú. Záležať však bude, do akej miery je už poškodená tá-ktorá plodina v danej oblasti,“ pokračovala Holéciová.
Poľnohospodári veria, že zrážky pomôžu prírode spamätať sa s dlhodobého mimoriadneho sucha a že škody na úrode sa z pôvodných odhadov v konečnom dôsledku zmiernia.
„Podľa Slovenského hydrometeorologického ústavu bola k 10. máju najhoršia situácia na juhozápade, v južnej časti stredného Slovenska a v západnej časti výhodného Slovenska. Výrazné až extrémne sucho zasahuje na cca 2/3 územia. Čiastočné zlepšenie nastalo na krajnom východe. V povrchovej vrstve pôdy je extrémne sucho najmä na Záhorí a Podunajskej nížine. Extrémne sucho v tejto vrstve zasahuje približne štvrtinu územia,“ uzavrela hovorkyňa SPPK.