Slovenskí poľnohospodári ešte nepoznajú presné ekonomické výsledky, ale rok 2020 hodnotia ako náročný. Farmárov trápilo najprv jarné, dlho trvajúce sucho, potom zničujúce aprílové mrazy, neskôr jeseň s nadpriemerným množstvom zrážok.
„To všetko sa podpísalo pod výrazný časový sklz pri zberových prácach aj pri problémoch s dodržaním termínov správnej poľnohospodárskej praxe pri zakladaní budúcoročnej úrody,“ uviedla vo štvrtok predsedníčka Agrárnej komory Slovenska (AKS) Helena Patasiová. Zároveň dodala, že život farmárov v tomto roku negatívne ovplyvnil aj koronavírus.
Situácia sa zhoršuje každým rokom
Každým rokom sa podľa AKS kriticky zhoršuje situácia aktívnych poľnohospodárov pre nepriaznivé poveternostné podmienky. Sú nepredvídateľné a prinášajú neistotu, proti ktorej zatiaľ žiadna vláda nezaviedla podľa AKS účinné opatrenia, ako napríklad Rizikový fond.
Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu
Zemiaky je výhodnejšie dovážať než pestovať, poľnohospodári sťažujú sa na slabú podporu štátu
Pre agrosektor znamená aj pandémia koronavírusu zvýšené náklady na ochranu zdravia zamestnancov, ale hlavne vyvoláva obavy z absencie odborných pracovníkov najmä v živočíšnej výrobe, potravinárstve a spracovateľskom priemysle.
Bez e-schránky sa pomoci nedočkajú
„Celkom novú situáciu zažívajú pre pandémiu poľnohospodári, ktorí doteraz nemali zriadenú elektronickú schránku pre komunikáciu so štátom. Tá je teraz pre účely podania žiadosti o platbu a jej získanie nevyhnutná, musia tak prekonávať, pre mnohých nové, technologické prekážky. Pokiaľ to nezvládnu, dočkajú sa financií až v budúcom roku,“ doplnila Helena Patasiová.
AKS preto hľadá možnosti, ako poskytnúť týmto farmárom pomoc, aj napriek pandémii a chýbajúcemu technickému vybaveniu a skúsenostiam na strane niektorých poľnohospodárov.