Poľnohospodári budú môcť žiadať o podpory na kosenie lúk a pasienkov v lyžiarskych areáloch

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sneh
Lyžiarske svahy ostali bez snehovej prikrývky. Reprofoto: www.youtube.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Slovenskí poľnohospodári sa môžu tešiť na novú podporu. Od januára 2025 budú môcť podať žiadosti o podporu na kosenie lúk a pasienkov na lyžiarskych svahoch a pod vlekmi. Tento krok vzišiel po úspešných rokovaniach a uznaní opodstatnenosti Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) zo strany Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA).

Starostlivosť o krajinu

„Je to výsledok dlhoročnej práce a mnohých našich rokovaní s PPA. Po rokoch uznala naše odborné argumenty. V praxi to pre poľnohospodára znamená, že už budúci rok si môže na tieto plochy podať žiadosť o podporu či už formou priamych platieb alebo environmentálnych podpôr (biotopy, ekologické poľnohospodárstvo). Chcem preto poďakovať PPA za konštruktívne diskusie a zmenu doterajších pravidiel, vďaka čomu budú mať poľnohospodári v budúcom roku o niečo jednoduchšiu starostlivosť o krajinu,“ povedal Andrej Gajdoš, predseda SPPK s tým, realita dneška, ktorá bola dlhodobo niekoľko rokov terčom kritiky, sa od januára 2025 zmení.

Predseda SPPK doplnil, že lyžiari a turisti často netušia, čo všetko zahŕňa starostlivosť o krajinu. Tieto plochy, na ktorých si verejnosť užíva voľný čas, totiž musia poľnohospodári udržiavať v dobrom stave.

Sčasti im to určuje Spoločná poľnohospodárska politika Európskej únie, ako aj národná legislatíva. Tie totiž vyžadujú, aby tieto plochy zostali nezarastené a udržiavané.

Hradenie z vlastných zdrojov

Dodal, že pre poľnohospodára údržba pasienkov a lúk v oblasti lyžiarskych vlekov znamená značné náklady, ktoré boli doteraz hradené výlučne z vlastných zdrojov, čo ich dávalo do konkurenčnej nevýhody voči európskym kolegom.

„Poľnohospodári tieto podpory nebudú dostávať automaticky, ale až po splnení všetkých podmienok podobne ako pri iných typoch podpôr. Toto opatrenie ich bude motivovať k starostlivosti o hornaté časti krajiny, za čo budú dostávať podobné príspevky ako ich kolegovia v iných európskych krajinách, napríklad v rakúskych či talianskych Alpách,“ uzavrel Gajdoš.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej Gajdoš
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaPPA Pôdohospodárska platobná agentúraSPPK Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora