Podmienky na Slovensku sú pre niektoré dravce priaznivejšie než v severnej Európe. Ochrana dravcov na Slovensku informuje o ornitologických pozorovaniach v zimnom období v tlačovej správe.
„Typickými návštevníkmi, ktoré u nás nehniezdia a pohľad na ne nás poteší výhradne v zimnom období, sú spomedzi dravcov myšiaky severské a kane sivé, menej početne a najmä nenápadne sa vyskytuje sokol kobec. Keď sa zameriame na severské sovy, pozorovania z minulosti naznačujú možnosť veľmi vzácneho záletu sovy snežnej (belane tundrovej),“ uviedol Roman Slobodník z Ochrany dravcov na Slovensku.
Údaje o nej pochádzajú z roku 1980 a je ich 11, väčšinou na východnom Slovensku. Zaujímavým druhom je severská sova – krahuľa hôrna, ktorá sa vyskytla v zime roku 2014 neďaleko Prahy a jedno pozorovanie z územia Českej republiky je známe z roku 2017.
Počet pozorovaných dravcov na Slovensku stúpa, ochranári sa zapojili do medzinárodného sčítania
Najväčšie dravce, medzi ktoré patrí orliak morský, je možné pozorovať v okolí veľkých riek, niekedy aj v počte 10 jedincov. Myšiaka severského možno vidieť na porastoch lucerny a jedincov môže byť spolu aj viac ako 100.
Ochrana dravcov na Slovensku upozorňuje na to, že pri pozorovaní odpočívajúcich jedincov je potrebné dbať na ich bezpečnosť, sledovať ich z dostatočnej vzdialenosti a nerušiť ich.