Poveternostné podmienky v posledných týždňoch poľnohospodárom výrazne sťažujú práce na poliach. Premočená pôda komplikuje zber jesenných produktov, ako napríklad kukurice, slnečnice, ale aj poľnej zeleniny a podobne je na tom ovocinárstvo aj vinohradníctvo.
Zber je nemožný
„Pri týchto podmienkach, kedy nám za posledné dni padli výrazné zrážky, je zber buď nemožný, alebo si vyžaduje výrazne viac času. Pokiaľ si farmári úrodu nepozbierajú včas, značná časť úrody môže zhniť, čo bude znamenať výpadok z príjmov,“ informovala v pondelok predsedníčka Agrárnej komory Slovenska (AKS) Helena Patasiová.
Počasie dalo poľnohospodárom stopku. SHMÚ očakáva zlepšenie až na budúci týždeň
AKS bude pre zlé počasie žiadať Ústredný kontrolný a skúšobný ústav poľnohospodársky (ÚKSÚP) o výnimku, aby mohli poľnohospodári hnojiť aj po termíne, ktorý im od 19. októbra zakazuje prostredníctvom dusičnanovej smernice používanie hnojív.
„Pri súčasných problémoch so zberom na premočených poliach je pre väčšinu našich poľnohospodárov nereálne, aby do zákonom daného termínu stihli aj hnojenie,“ doplnila Patasiová.
Kvalitná budúca úroda
Spomínaná dusičnanová smernica oprávňuje ÚKSÚP udeliť poľnohospodárom výnimku, ak po 19. októbri nastane priaznivý vývoj klimatických podmienok. Tohtoročná výnimka je z pohľadu poľnohospodárov dôležitá pre kvalitnú budúcoročnú úrodu.
Agrárna komora Slovenska zároveň oceňuje transparentný postup Pôdohospodárskej platobnej agentúry v rámci informovania o poskytovaní podpory na zelenú naftu. V posledných dňoch farmári obdržali rozhodnutia o schválení podpory.
Katastrofálna a likvidačná situácia, aj chovatelia ošípaných čelia ťažkým podmienkam a píšu Matovičovi
Okrem toho je zoznam všetkých žiadateľov prístupný aj na internete. „Želali by sme si, aby boli rovnako transparentne zverejňované informácie o všetkých výzvach a dotáciách, je to pozitívny signál v tomto smere,“ uzavrela Patasiová.
Agentúra SITA oslovila so žiadosťou o reakciu aj Ústredný kontrolný a skúšobný ústav poľnohospodársky.