Odpadu v rieke Hornád v Slovenskom raji na budúci rok ubudne. Sľubuje to starosta obce Hranovnica Vladimír Horváth. Obec je považovaná za najväčšieho znečisťovateľa Hornádu v Slovenskom raji. Situáciu zapríčiňuje komunálny odpad, ktorý obyvatelia miestnych osád sypú v blízkosti jeho brehov. Ak hladina Hornádu stúpne, rieka so sebou strhne aj odpad, ktorý sa následne zachytáva v kríkoch a hatiach Národného parku (NP) Slovenský raj.
Takáto situácia sa naposledy udiala v novembri pre dlhotrvajúce dažde. Pracovníci Správy NP tak museli vykonať druhé veľké čistenie Hornádu za dva mesiace. Tentoraz takmer sto ochranárov a dobrovoľníkov vyzbieralo za dva dni päť veľkoobjemových kontajnerov odpadu.
Zlyhanie konkrétnych ľudí
Prvé čistenie prebehlo v októbri, keď pracovníci Správy NP spolu s dobrovoľníkmi zvyknú vykonávať pravidelné jesenné čistenie Hornádu. Vtedy sa vyzbieralo 110 vriec odpadu. „Rátali sme s tým, že Hornád už máme vyčistený. Miesto toho sme ho museli čistiť znovu. Vo veci sme podali aj podnet na Slovenskú inšpekciu životného prostredia, ktorý je v štádiu riešenia. Jednali sme aj so starostami obcí v povodí Hornádu. Najhoršia situácia je v obci Hranovnica, kde nám starosta prisľúbil, že podnikne konkrétne kroky. Keď sa však prejdeme popri toku Hornádu v obci, vidíme niečo iné,“ povedal vedúci Odboru ochrany krajiny NP Slovenský raj Peter Olekšák.
Odpad z Hranovnice podľa ochranárov putuje do Slovenského raja, obec dostala 20-tisícovú pokutu
Starosta Hranovnice si situáciu uvedomuje a vníma ju hlavne ako zlyhanie konkrétnych ľudí. „Opatrenia sme urobili už predtým. Zriadili sme napríklad občiansku hliadku, ktorá cez deň dozerá na poriadok v obci. Problém je, že obyvatelia osady často vysýpajú odpad k brehom Hornádu aj v noci. Produkujeme veľké množstvo komunálneho odpadu, ktorého odstránenie nám každý rok berie tisíce eur z rozpočtu obce,“ povedal Horváth. V obci sa pritom odpad separuje.
Problémové ulice
Problémové sú podľa neho iba tri ulice, ktoré však vyprodukujú až 93 percent odpadu celej obce. „Budúci rok plánujeme zaviesť separovanie odpadu aj v problémových uliciach. S poslancami obecného zastupiteľstva sme už celú záležitosť odhlasovali. K separovaniu plánujeme pripojiť aj environmentálnu výchovu. Tú uskutočníme my sami,“ dodal Horváth.
Tok Hornádu býva v Slovenskom raji pravidelne čistený na jar a na jeseň. Mimoriadne novembrové čistenie ešte nie úplne dokončené. Podľa ochranárov vyčistili iba najkritickejšie zasiahnuté časti. Úplné vyčistenie zrealizujú ochranári buď pri pravidelnom jarnom čistení, alebo po zamrznutí Hornádu, keď budú mať ľahší prístup k hatiam a kríkom, na ktorý sa odpad zachytáva.