Ochranárov prekvapila početnosť skokanov hnedých na trvalej monitorovacej ploche pri obci Krnča v pohorí Tribeč. Na malom jazierku s rozmermi približne 6×12 metrov zaznamenali odhadom okolo 500 jedincov tohto druhu obojživelníka.
Na svojej internetovej stránke o tom informovala Správa Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Ponitrie.
Predtým ich boli desiatky
Ochranárov nález prekvapil, pretože v predchádzajúcich rokoch zaznamenali v jazierku na prelome zimy a jari vždy približne 40 jedincov.
„Vnucuje sa otázka, čo spôsobilo taký mimoriadny nárast populácie? Populácia je stabilná, skôr môžeme hovoriť o správnom načasovaní návštevy lokality,“ uviedli ochranári z Ponitria na svojej stránke. Párenie skokanov a kladenie vajíčok trvá len niekoľko dní.
Polícia spolu s ochranármi dravcov kontrolovala hniezda chráneného vtáctva, pátrali po jedoch
Ochranári preto predpokladajú, že ak by prišli o dva – tri dni neskôr, našli by v jazierku len zhluky vajíčok v rôsolovitých obaloch a niekoľko oneskorených dospelých jedincov.
Z úkrytov vychádza prvý
Tento druh obojživelníka vychádza zo zimných úkrytov ako prvý spomedzi obojživelníkov hneď na konci zimy. K liahniskám putuje akonáhle skončia nočné mrazy, a to ešte počas topenia snehu. Podľa ochranárov môže za skorú aktivitu obojživelníkov veľmi mierna zima.
Skokan hnedý patrí medzi suchozemské druhy, dospelé jedince vyhľadávajú vodné prostredie iba na veľmi krátky čas niekoľkých dní, skoro na jar, v období párenia sa a kladenia vajíčok.
Netopiere v Malej Fatre ohrozujú turisti, zakladajú ohne a nechávajú po sebe odpadky
Liahnutie lariev zvaných „žubrienky“ a ich premena na drobné žabky trvá niekoľko týždňov. Malé žabky, ihneď po tom, ako im dorastú všetky štyri končatiny, opúšťajú vodné prostredie a zdržujú sa v lese.
Skokan hnedý obýva prakticky celé územie Európy v s výnimkou väčšiny územia Pyrenejského a Apeninského polostrova a južnej časti Balkánu.