Obce sú s vedením Enviromentálneho fondu nespokojné, projekty stoja a starostovia skloňujú šikanu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kanalizácia
Foto: ilustračné, SITA/Kvetoslava Mudríková

Viaceré obce na Slovensku kritizujú nové vedenie Environmentálneho fondu. Ten podľa nich brzdí ich projekty súvisiace s dokončením kanalizácií a vodovodov. Dokopy 26 samosprávam boli v marci minulého roka schválené dotácie v celkovej sume 50 miliónov eur. Peniaze im síce prišli na účty, dodávateľom ich však za odvedenú prácu vyplácať nemôžu.

Dôvodom sú podľa Igora Gavaliera (Hlas-SD), starostu podtatranskej obce Kravany, najmä kontroly, naťahovanie času a dokladovanie, podľa jeho slov „nedokladovateľných, nezmyselných a zdupľovaných potvrdení“ požadovaných zo strany envirofondu. O probléme v utorok 11. mája hovorili starostovia dotknutých samospráv počas zákonného pracovného stretnutia v Kravanoch.

Obce čelia žalobám

Starostovia upozorňujú na to, že pre takýto postup zo strany envirofondu im zo zákaziek odchádzajú dodávatelia prác. V obci Vislava v Stropkovskom okrese sa po dvanástich rokoch pustili do prác na vodovode, na ktorý získali dotáciu vo výške 960-tisíc eur.

„Peniaze máme na účte, prišli ešte v novembri. Nemôžeme vyplatiť dodávateľa, pretože potrebujeme z envirofondu súhlasné stanovisko. Ak nevykoná fyzickú kontrolu na mieste, neposkytne ho,“ povedal pre médiá starosta obce Milan Haňák (Smer, SNS, Most-Híd).

Termín kontroly zatiaľ podľa neho nie je známy, hoci s envirofondom samospráva komunikuje. Obci hrozí nútená správa. „Dostali sme dve výzvy. Je to rozhodnutie okresného súdu. Možno už tento týždeň budeme v nútenej správe. Ak dostaneme platobný rozkaz, budeme musieť dodávateľovi zaplatiť požadovanú finančnú čiastku, nakoľko on podal žalobu,“ dodal.

Kontroly nekorenšpondujú s prácami

Konateľ spoločnosti, ktorá práce dodáva, Marián Kandravý potvrdil, že obec jej dlhuje značnú sumu. „Máme vykonané práce, potrubia zabudované v zemi, naše faktúry sú odkontrolované stavebným dozorom aj zo strany účtovných vecí v rámci envirofondu, chýba však fyzická kontrola, ktorú envirofond nevykonáva,“ uviedol.

Z 29 obcí v Popradskom okrese je obec Kravany už len jednou z dvoch posledných, ktoré nemajú dobudovanú kanalizáciu. V obci by pritom podľa starostu mali pribudnúť rodinné domy a samospráva chce postaviť aj dve bytovky.

„Máme rozhodnutie, podpísané zmluvy, peniaze na účtoch. Sme blokovaní nezmyselnými kontrolami, ktoré nie sú súbežné s prácami,“ povedal pre agentúru SITA.

K 3. máju preto musel zastaviť práce na projekte, pretože dodávateľ nemal záujem takto pokračovať. Obce majú podľa jeho slov pocit šikany zo strany envirofondu. Pripomína, že fond bol zriadený na pomoc obciam do tisíc obyvateľov a nie na ich likvidáciu.

Termíny výstavby sú ohrozené

V obciach sú podľa starostov ohrozené termíny výstavby a hrozí znehodnotenie čiastkových prác. V spomínanej Vislave už prietrž mračien poškodila časť novovybvudovaného vodovodu.

Ministerstvo životného prostredia SR sa k danej situácii vyjadrí v stredu 12. mája počas tlačovej konferencie. Uviedla to Monika Szabó z odboru komunikácie envirozertu v reakcii na otázky agentúry SITA k tomuto problému.

Minister životného prostredia Ján Budaj v auguste minulého roka odvolal vtedajšieho riaditeľa Environmentálneho fondu Petra Kalivodu. Stalo sa tak pre pochybenia, ale aj nezrovnalosti vo fungovaní fondu, ktoré audit rezortu odhalil.

Niektorí pracovníci podľa neho navádzali starostov obcí na predkladanie vedome nepravdivých informácií. Hovoril vtedy aj o politickom a straníckom protekcionizme. Od decembra vedie fond Ľubomír Vačok.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján BudajĽubomír VačokMonika SzabóPeter Kalivoda
Firmy a inštitúcie Environmentálny fondMŽP Ministerstvo životného prostredia SR