O titul Strom roka sa aj tento rok uchádza 12 stromov z celého Slovenska. Verejné hlasovanie v 17. ročníku súťaže spustili už tradične na festivale Pohoda a potrvá do konca septembra.
Víťazný strom bude reprezentovať Slovensko v súťaži Európsky strom roka a získa finančný prostriedok na ošetrenie. Súťaž organizuje Nadácia Ekopolis. Patronát nad anketou prevzal už po ôsmy rok spevák Peter Lipa.
O titul Strom roka 2019 sa uchádza napríklad vyše 150-ročný sekvojovec mamutí, ktorý rastie v parku pri kaštieli v Dolnej Krupej v okrese Trnava. Obvod kmeňa tohto mohutného stromu dosahuje 555 centimetrov.
O umiestnenie bojuje i lipa malolistá rastúca pri salaši v Zbojskej v okrese Brezno. Pod touto 430-ročnou lipou zvykol podľa povestí sedávať zbojník Jakub Surovec so svojou družinou.
Tristoročná hruška aj oskoruša domáca
Ďalším súťažiacim je hruška obyčajná, ktorej príbeh sa viaže na bohatú históriu ovocinárstva na novobanských štáloch v okrese Žarnovica.
Európskym stromom roka je maďarský mandľovník, lipa z Kopčian je ôsma
Rozptýlené usadlosti rozťahané nad Novou Baňou vybudovali nemeckí prisťahovalci, ktorí si so sebou priniesli vyše 50 odrôd ovocných stromov. Viac ako 300-ročná hruška stojí osamotená v bývalom sade, a je jednou zo štyroch chránených hrušiek na Slovensku, pričom dodnes rodí ovocie.
Hlasovať možno aj za oskorušu domácu z lokality Uzovská Panica v okrese Rimavská Sobota. Vysadili ju pravdepodobne ešte za čias Márie Terézie a ešte stále rodí veľké ružovožlté plody hruškovitého tvaru, ktoré dozrievajú v polovici októbra. Osamotený strom je už len spomienkou na bývalé prosperujúce obdobie ovocinárstva v regióne Rimavskej Soboty.
Dvanásť finalistov vybrala komisia
Strom mohli do ankety prihlásiť jednotlivci, mestá a obce, školy, firmy alebo organizácie. Začiatkom júna komisia vybrala z prihlásených stromov 12 finalistov. Hlasovať možno formou hlasovacieho lístka, SMS správy, na webovej stránke www.ekopolis.sk a aj na facebookovom profile Nadácie Ekopolis.
Fotografie a príbehy stromov sú uverejnené na webovej stránke nadácie. V októbri súťaž vyhodnotia a strom s najvyšším počtom hlasov získa titul Strom roka 2019. Víťazný strom dostane odmenu v podobe dendrologického posudku a finančný príspevok na ošetrenie 300 eur. Stromy, ktoré sa v ankete umiestnia na 2. a 3. mieste, tiež získajú 300 eur, môžu byť použité na ich ošetrenie alebo úpravu okolia.
Stromom roka 2018 sa vlani stala lipa veľkolistá z Kopčian z okresu Skalica. Rastie pri kostoliku sv. Margity Antiochijskej z 9. – 10. storocia, ktorý je jednou z najstarsich stavieb velkomoravskeho obdobia na Slovensku. Lipa a kostolik tvoria pre nasu krajinu typicku sakralnu dvojicu.