Nový návštevný poriadok TANAPu čelí kritike. Minister Sólymos jeho schválenie pozastavil

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vysoké tatry, ilustračná snímka.
Foto: Pixabay.com/KatkaZV

Návrh návštevného poriadku sa stretol s nespokojnosťou viacerých skupín a organizácií, zavádza podľa nich priveľa neodôvodnených obmedzení.

Minister životného prostredia László Sólymos pozastavil proces schvaľovania návrhu nového návštevného poriadku Tatranského národného parku (TANAP). Chce tak vytvoriť dostatočný priestor pre diskusiu, keďže návrh sa stretol s rozsiahlou kritikou. „Návštevný poriadok nášho najstaršieho národného parku musí predovšetkým rešpektovať ochranu prírody, ale zároveň musí byť moderný, prehľadný a spĺňať potreby návštevníkov národného parku,“ povedal Sólymos po tom, ako sa stretol s predstaviteľmi iniciatívy Aj my sme Tatry, aby s nimi rokoval o ich hromadnej pripomienke k tomuto návrhu. Sólymos dodal, že na novom návštevnom poriadku TANAP-u musí byť všeobecná zhoda.

Ako informoval odbor komunikácie ministerstva životného prostredia, návrh nového poriadku možno pripomienkovať do 21. marca. Po prijatí a zapracovaní všetkých návrhov a pripomienok bude pôvodný návrh návštevného poriadku TANAP-u doplnený a v čo najkratšom čase prijatý. Návrh nového návštevného poriadku, ktorý pripravila Správa TANAP-u, pôvodne počítal s viacerými zmenami. Tie sa týkali najmä dĺžky sezónnej uzávery či obmedzení pre horolezcov aj psičkárov, čo sa stretlo s nespokojnosťou viacerých skupín a organizácií.

Návrh kritizovali napríklad horolezci, turisti, skialpinisti, horskí vodcovia, nosiči či správcovia chát. Nový poriadok podľa nich zavádza príliš veľa neodôvodnených obmedzení a je diskriminačný. Podľa Slovenského horolezeckého spolku JAMES nový návštevný poriadok by mal byť voľnejší, zrozumiteľnejší a nemal by aktivity v horách podmieňovať členstvom v rôznych organizáciách. Kritike podrobil aj trojmesačné obdobie, počas ktorého by malo byť celé územie národného parku úplne uzavreté pre horolezcov. Poriadok zároveň vymedzuje 13 oblastí, v ktorých sa nebudú môcť pohybovať vôbec. S kritikou sa stretol aj celoplošný zákaz pohybu psov v TANAP-e. Namiesto zákazu vstupu psov iniciatíva Zvierací ombudsman navrhuje radikálne zvýšenie pokút za pohyb psov alebo iných zvierat, ktoré nie sú na vôdzke.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie TANAP Tatranský národný park