Klimatická zmena trápi Zem v čoraz väčšej miere. Búrky, záplavy, sucho, požiare, nepredvídateľné teplotné zmeny. To všetko má veľký dopad aj na poľnohospodárov a ich prácu.
V konečnom dôsledku aj na bežných ľudí, pre ktorých sú poľnohospodárske plodiny významným zdrojom potravy.
Ako zvýšiť úrodnosť
Medzinárodný tím vedcov z univerzít v Chicagu, Pekingu a Kuej-čou sa zaradil do radu veľkého množstva odborníkov, ktorí sa snažia pomôcť poľnohospodárom postaviť sa tvárou klimatickej zmene.
Úroda hustosiatych obilnín na Slovensku by mala oproti vlaňajšku klesnúť o viac než 11 percent
V centre ich záujmu bolo naštartovať v rastlinách mechanizmus, ktorý by im umožnil vydržať meniace sa podmienky. Dosiahli výrazný úspech. Dokázali totiž u poľnohospodárskych rastlín výrazne zvýšiť ich úrodnosť.
Výskum publikovali v žurnále Nature Biotechnology.
Dramatická zmena
V pôvodných testoch sa zvýšila úrodnosť ryže a zemiakov o 50 percent. Rastliny boli takisto väčšie, vytvorili silnejší koreňový systém a lepšie odolávali stresu zo sucha. Analýza takisto ukázala zvýšenie efektívnosti fotosyntézy.
To všetko dokázali úpravou RNA. „Táto zmena je skutočne dramatická. A čo viac, funguje to takmer na každej rastline, u ktorej sme to vyskúšali. Je to pritom veľmi jednoduchá modifikácia,“ povedal vedúci výskumu Čchuan Che.
Slovenské čerešne zostávajú v domácich obchodoch. Pestovatelia očakávajú dobrú úrodu, ceny pôjdu mierne nahor
Vedci veria, že tento postup uspeje a pomôže zvládnuť výzvy súvisiace s klimatickou zmenou a ďalšími tlakmi vyvíjanými na poľnohospodárstvo po celom svete.
„Sme závislí od rastlín v mnohých veciach – od dreva, jedla, liekov, kvetov až po olej. Takto môžeme zvýšiť zásoby z väčšiny rastlín,“ povedal Čchuan Che.
Univerzálny kľúč
Vedci sa už desaťročia snažia zvýšiť úrodnosť poľnohospodárskych plodín v snahe vyrovnať sa s nestabilnou klímou a narastajúcou globálnou populáciou. Takéto procesy sú však väčšinou komplikované a často vedú len k čiastočným zmenám.
V novej štúdii sa zamerali na proteín FTO, ktorý ovplyvňuje RNA a rast buniek u zvierat aj ľudí. Gén vložili do rastlín ryže a s úžasom pozorovali, čo sa dialo.
Ceny chleba, pečiva a ďalších výrobkov porastú. Štát je nečinný a pšenica drahá
Po aplikovaní zmien v laboratóriu dosiahli na rastlinách trojnásobné množstvo ryže. Počas experimentu na poliach bolo ryže viac až o 50 percent.
Vedci neskôr zopakovali experiment so zemiakmi, ktoré sa od ryže úplne odlišujú. Výsledky však boli rovnaké. „To nám ukázalo stupeň univerzálnosti, z čoho sme boli extrémne nadšení,“ uviedol vedec.
Presah mimo poľnohospodárstva
Tím ďalej pozoroval, čo všetko stojí za týmto úspechom. Vďaka ďalším experimentom zistili, že FTO začal ovplyvňovať rast rastliny už v jej začiatku, čím posilnil úplné množstvo vyprodukovanej biomasy.
Vedci to prirovnali k ceste s množstvom semaforov. Vďaka modifikácii zakryli všetky červené svetlá a ponechali len zelené. Po ceste tak začne jazdiť viac áut.
Švajčiari to chcú inak. Ambiciózne vládne ekologické ciele medzi voličmi neuspeli
Podľa tímu využitie presahuje oblasť poľnohospodárstva. „Mohli by sme nasmerovať trávy v ohrozených oblastiach, aby vydržali sucho. Možno by sme naučili stromy, aby mali v niektorých oblastiach dlhšie korene a vyvarovali sa tak vyvráteniu počas búrky. Potenciálov je naozaj veľa,“ uzavrel Che.