Ochranári v Národnom parku (NP) Poloniny hľadajú dobrovoľníkov, ktorí by mohli vypomáhať profesionálnym strážcom. Na svojej internetovej stránke to uviedla Správa NP Poloniny. Podľa nej sa aktuálne o územie s rozlohou 400 štvorcových kilometrov stará päť profesionálnych strážcov. Na jedného strážcu tak pripadá starostlivosť o 80 štvorcových kilometrov prírody.
Uvítajú najmä ľudí s pozitívnym vzťahom k prírode
Vzhľadom na nedostatočný počet profesionálnych strážcov sa snažia doplniť chýbajúci personál dobrovoľníkmi. Správa NP Poloniny uvíta najmä ľudí s pozitívnym vzťahom k prírode.
„Člen dobrovoľnej stráže prírody je veľmi dôležitý spolupracovník strážcu, ktorému nie je ľahostajný stav prírody a v rámci svojho voľna jej chce pomôcť. Vykonáva takú istú činnosť ako strážca, ale jeho hlavná činnosť sa zameriava na kontrolu dodržiavania platných predpisov návštevníkmi a na environmentálnu výchovu v teréne,“ uvádza Správa NP Poloniny na svojej stránke.
Strážcovia pracujú najmä v teréne
Profesionálni strážcovia majú za úlohu kontrolu dodržiavania zákona o ochrane prírody a krajiny a informačnú a vzdelávaciu činnosť. Väčšinu svojho pracovného času trávia v teréne, v ktorom monitorujú faunu a flóru a poskytujú zdravotnú pomoc zraneným živočíchom.
Zodpovední sú aj za značenie hraníc chránených území či vypracovávanie odborných stanovísk pre orgány štátnej správy. Zároveň sa zúčastňujú aj konaní orgánov štátnej správy a vypracovávajú oznámenia o spáchaní trestných činov, priestupkov či odpovedí na dožiadania zo strany orgánov činných v trestnom konaní.
Prihlášky prijímajú do konca marca
Dobrovoľná stráž má zo zákona postavenie verejného činiteľa. Aby bol záujemca zaradený do zoznamu stráže prírody, musí byť na svoju funkciu spôsobilý, teda mať najmenej 18 rokov, čistý register trestov a byť občanom SR.
Prípadných záujemcov čaká vykonanie skúšky zo znalostí príslušných právnych predpisov, miestopisu a geografie územia, v ktorom má funkciu vykonávať. Potenciálni dobrovoľníci sa môžu prihlásiť emailom na adresu jozef.blasko@sopsr.sk alebo zaslaním súkromnej správy na oficiálny profil Správy NP Poloniny na sociálnej sieti do 31. marca.
Jediné slovenské územie s výskytom zubra hrivnatého
NP Poloniny sa rozprestiera v Prešovskom samosprávnom kraji na ploche 298 kilometrov štvorcových s ochranným pásmom o veľkosti 110 kilometrov štvorcových. Do zoznamu národných parkov bol zapísaný 1. októbra 1997. Najvyšším bodom Polonín je vrch Kremenec s nadmorskou výškou 1 207 metrov nad morom. Práve Kremenec je bodom, ktorý spája slovenskú, poľskú a ukrajinskú hranicu.
V NP Poloniny sa nachádza sedem národných prírodných rezervácií, 13 prírodných rezervácií a jednu prírodnú pamiatku. Poloniny sú jediným územím na Slovensku s výskytom zubra hrivnatého vo voľnej prírode.