- aktualizované 25. júla, 15:01
Africký mor ošípaných (AMO) po prvýkrát diagnostikovali na území Slovenskej republiky v okrese Trebišov v obci Strážne v blízkosti hraníc s Maďarskom. Výskyt ochorenia potvrdilo laboratórne vyšetrenie biologického materiálu v národnom referenčnom laboratóriu.
Slovenská republika informovala o prepuknutí moru aj v systémoch ADNS (Európska komisia) a WAHIS (Medzinárodný úrad pre nákazy zvierat v Paríži). Informoval o tom vo štvrtok Daniel Hrežík z odboru komunikácie Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV).
Regionálna veterinárna a potravinová správa Trebišov nariadila opatrenia na usmrtenie zvierat v chove, vytýčila ochranné pásmo tri kilometre a pásmo dohľadu desať kilometrov od ohniska nákazy. Chovateľom v týchto pásmach budú nariadené ďalšie veterinárne opatrenia na zabránenie šírenia nákazy. Ministerstvo bude o vývoji nákazy aktuálne informovať.
Vyzývajú na dodržiavanie mimoriadnych opatrení
Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) v súvislosti s prepuknutím nákazy afrického moru ošípaných na Slovensku vyzýva občanov na dodržiavanie všetkých mimoriadnych veterinárnych opatrení.
Mor ošípaných sa blíži k nám, v Poľsku sa rýchlo šíri aj do chovov
„Podľa informácií SPPK má ísť o malý súkromný chov. Pozitívne v tejto situácii vyznieva fakt, že v tejto lokalite sa nenachádzajú žiadne veľké chovy ošípaných. Bude teraz mimoriadne dôležité, aby štát zistil zdroj nákazy a spôsob prenosu. Rovnako je obzvlášť podstatné, aby chovatelia 100 % dodržiavali všetky veterinármi nariadené mimoriadne opatrenia,“ uviedla v reakcii pre agentúru SITA hovorkyňa SPPK Jana Holéciová.
SPPK zároveň apeluje aj na samotných spotrebiteľov a ľudí žijúcich v rizikovej lokalite, aby postupovali podľa pokynov veterinárov a dôsledne rešpektovali trojkilometrové ochranné pásmo a 10 km pásmo dohľadu.
Šíreniu nákazy sa dá zabrániť
„Vzhľadom na rozšírenú nákazu aj v iných krajinách Európskej únie vyzývame ľudí, aby nenakupovali odstavčatá mimo územia Slovenska, ktoré nie sú úradne u veterinárov evidované. Zabránia tak prípadnému ďalšiemu rozšíreniu nákazy,“ uviedol podpredseda SPPK Miroslav Štefček.
Africký mor ošípaných je celoeurópsky a už aj svetový problém (keďže nákaza sa výrazne dotýka napríklad aj Číny), ktorý v ostatnom čase zvyšuje aj spotrebiteľské ceny bravčového.
Bravčové mäso je stále drahšie, ale slovenskí chovatelia prišli na jedno riešenie
„Rozšírenie afrického moru ošípaných môže doslova vyzliecť Slovensko z chovu bravčového a výrazne znížiť šance na postupné oživenie tejto časti živočíšnej výroby a zvýšenie potravinovej sebestačnosti. Slováci patria pritom v rámci kvality bravčového mäsa k európskej špičke, čo potvrdili aj nedávne oficiálne laboratórne testy,“ uzavrela Holéciová.
Vysoko nákazlivá choroba
Africký mor ošípaných je vysoko nákazlivá choroba ošípaných a diviakov. Vírus sa šíri priamym aj nepriamym kontaktom a je rezistentný aj pri vysokom rozsahu teplôt a mimoriadne odolný. Úmrtnosť dosahuje 90 až 95 percent.
Ide o neliečiteľnú chorobu, ktorá ale nie je prenosná na ľudí a iné druhy zvierat. Regenerácia diviačej populácie po zasiahnutí vírusom AMO trvá minimálne 15 rokov.