Oficiálne vyhynutý ležiak úhorový možno na Slovensku celkom nevyhynul. V rozhovore pre agentúru SITA to uviedol ornitológ Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky (ŠOP SR) Samuel Pačenovský. Tento druh vtáka patriaci medzi bahniaky sa na Slovensku považuje za regionálne vyhynutý druh od roku 2000.
Podľa Pačenovského to však nemusí byť celkom pravda. Ornitológ vysvetľuje, že ležiak úhorový patrí na Slovensku medzi pomerne málo známe vtáky a môže tak unikať pozornosti väčšiny ornitológov. Existuje preto šanca, že tento vtáčí druh je v krajine stále prítomný.
Posledný záznam z roku 1995
„Ležiak úhorový patrí u nás k najmenej známym, tajomným vtákom. Dosahuje veľkosť väčšieho holuba, ale má dlhé tenké žlté nohy, veľké oči a nenápadné žltohnedé krycie zafarbenie s tmavými čiarkami a škvrnami. Je to súmračný a nočný vták, preto ho prezradí väčšinou len jeho charakteristický, výrazný hlas. Na Slovensku sa od roku 2000 považuje za vyhynutý druh, ale nemyslím si, že tomu tak celkom je“ povedal Samuel Pačenovský pre agentúru SITA.
Posledný doložený záznam o výskyte druhu na Slovensku pochádza z roku 1995, kedy bolo zaznamenané jeho hniezdenie na kukuričnom poli v blízkosti Bratislavy. Druh bol pozorovaný na území Slovenska aj neskôr, jeho hniezdenie však už nebolo doložené. Vzhľadom na nedostatok informácií o druhu a nízku početnosť sa preto v národnom zozname chránených vtáčích území tento druh ani neuvádza. Príčinou oficiálneho vyhynutia druhu na Slovensku je podľa Pačenovského zánik jeho pôvodných hniezdnych biotopov, najmä stepí a pasienkov. Náhradné biotopy, ako sú polia, mu dostatočne nevyhovujú a negatívne naň pôsobí aj intenzívne poľnohospodárstvo s úbytkom potravy ktorá je dôsledkom používania chemikálií v poľnohospodárstve.
Klimatická zmena môže pomôcť k návratu
Ornitológ však podotýka, že druh, ktorý obľubuje stepi a polopúšte by sa na Slovensku v najbližších rokoch mohol začať opätovne vyskytovať a zmeniť svoj status oficiálne vyhynutého. „Predpokladám že prebiehajúca klimatická zmena môže byť opätovnému návratu tohoto druhu ku nám celkom naklonená,“ dodal Pačenovský.
Ležiak úhorový patrí medzi druhy európskeho významu. Prirodzene sa vyskytuje na Pyrenejskom, Apeninskom a Balkánskom polostrove, juhu Ukrajiny a Ruska v okolí Červeného mora, severnej Afrike, Blízkom východe a časti Arabského polostrova. Lokálne sa vyskytuje aj vo Francúzsku, Nemecku, Rakúsku či Poľsku. Najbližšie od územia Slovenska sú jeho hniezdiská v Maďarsku. Napriek tomu, že sa na území Slovenska oficiálne nevyskytuje, Štátna ochrana prírody stanovila spoločenskú hodnotu jedného jedinca na 1 840 eur.