Takmer rok od prvého prípadu afrického moru ošípaných (AMO) sa situácia opakuje. V trebišovskom okrese v obci Čierna zaznamenali nákazu AMO u dvoch kusov ošípaných v domácom chove.
V chove domácich ošípaných Slovensko pritom posledný prípad zaznamenalo ešte 19. augusta 2019, odvtedy sa vyskytol už len u diviačej zveri.
Agrorezort preto žiada obozretnosť a dodržiavanie preventívnych opatrení. Agentúru SITA o tom v pondelok informoval Daniel Hrežík z Odboru komunikácie a marketingu MPRV SR.
Ohniskom nákazy je obec Čierna
Ohnisko nákazy je v obci Čierna, 1,5 km od ukrajinskej a 2,5 km od maďarskej hranice, kde je už dlhodobejšie potvrdzovaný výskyt nákazy v populácii diviakov. V chove boli chované dve ošípané. Ide o nekomerčný chov pre vlastnú spotrebu chovateľa.
Ministerstvo eviduje už viac ako 200 prípadov diviakov nakazených africkým morom ošípaných
Ošípané mali zvýšenú telesnú teplotu a neprijímali krmivo. Následne ošípané uhynuli a 7. júla 2020 sa vykonalo vzorkovanie zvierat za účelom potvrdenia alebo vyvrátenia nákazy. Vytvorené boli ochranné pásma (3 kilometre) okolo ohniska – obce Čierna a pásma dohľadu (10 kilometrov) v súvislosti s výskytom AMO.
Ošípané boli pozitívne testované
V decembri 2019 Európska komisia zrušila pre Slovensko aj infekčnú oblasť pre AMO. Dňa 10. júla 2020 sa však situácia po 11 mesiacoch zmenila. V obci Čierna (okres Trebišov) boli pozitívne testované dve ošípané v domácom chove. Nákazu potvrdilo národné referenčné laboratórium vo Zvolene.
V Košickom kraji odstrelili rekordný počet diviakov, namiesto úbytku je ich však čoraz viac
Slovenská republika už informovala bezprostredne po potvrdení nákazy Európsku komisiu, členské štáty Európskej únie a podala hlásenie na Medzinárodný úrad pre nákazy (OIE) so sídlom v Paríži.
Nákaza sa vyskytla aj u diviačej zveri
AMO v relatívne krátkom čase nekontrolovane zasiahol veľkú časť územia Európy. Táto nákaza bola na Slovensku prvýkrát potvrdená 25. júla 2019 v chove domácich ošípaných v obci Strážne, okr. Trebišov. O niečo neskôr, 12. augusta 2019, bola potvrdená aj prvá informácia o výskyte nákazy u diviaka, uloveného v rovnakom okrese.
K dnešnému dňu Slovensko eviduje už 216 prípadov u diviačej zveri. Na našom území je nákaza AMO lokalizovaná v štyroch okresoch (Trebišov, Michalovce, Košice-okolie a Košice-mesto).
Situácia s africkým morom ošípaných na Slovensku je stabilizovaná, ale hrozba číha za hranicami
„Na Slovensku bol poľovníkom nariadený intenzívny lov diviačej zveri, na ktorý poľovníci zareagovali zodpovedne. Prebieha aj aktívne sledovanie situácie štátnymi veterinármi a poľovníkmi, ktorým štát uhrádza náklady za odovzdané vzorky z nájdených a ulovených diviakov. Vo veterinárnom laboratóriu vo Zvolene neustále prebieha vyšetrovanie odovzdaných vzoriek,“ ozrejmil Daniel Hrežík.
Zrejme zlyhal ľudský faktor
Aktuálny prípad výskytu AMO v domácom chove je podľa MPRV SR opätovným dôkazom zlyhania ľudského faktora a pravdepodobného nedodržania preventívnych opatrení.
Hrozba afrického moru ošípaných je stále aktuálna, ulovených diviakov pribúda
„Osud vývoja tejto nákazy je teraz v rukách všetkých, ktorí prichádzajú do kontaktu s ošípanými, diviačou zverou, krmovinami a produktami z bravčového a diviačieho mäsa,“ dodal Hrežík.
Obce zaradené do pásiem: 3-kilometrový polomer zasahuje do týchto katastrov miest a obcí: okres Trebišov – Čierna, Boťany, Bačka, Biel, Čierna nad Tisou, Malé Trakany.
Pásmo dohľadu 10 kilometrov – okres Trebišov – Kráľovský Chlmec, Veľké Trakany, Dobrá, Pribeník, Poľany, Leles; okres Michalovce – Ptrukša, Veľké Slemence, Ruská, Kapušianske Kľačany.