Počas apríla na Slovensko priletí najviac sťahovavých vtákov. V kalendári environmentalistov pripadá 1. apríl Svetovému dňu vtáctva. Táto ochranárska tradícia sa zrodila ešte v časoch rakúsko-uhorskej monarchie. Informuje o tom Informačný portál Ministerstva životného prostredia SR enviroportal.sk
Na Zemi žije viac ako 9 6000 vtáčích druhov. Na Slovensku ich máme takmer 220, pričom niektoré zimujú v teplých krajinách. Niektoré druhy na Slovensko prilietajú zo severu. Ornitológovia odhadujú, že na Slovensko priletí každý rok približne 30 miliónov vtákov, z toho prevažná časť, asi dve tretiny v apríli. Väčšina vtákov prilieta do našich končín z Afriky, menej z Ázie. Dátumy jarných príletov sledujú členovia Spoločnosti pre ochranu vtáctva.
„Medzi prvými prilietajú drozdy, škovránky a cíbiky, bociany a lastovičky. Okrem týchto najznámejších poslov jari medzi sťahovavé vtáky patria aj orol krikľavý, prepelica poľná, slávik alebo kukučka, ktorá prilieta až na prelome apríla a mája. Ako posledný obvykle prilieta hýľ karmínový z ďalekej Ázie,“ informuje portál.
Apríl je aj začiatkom hniezdneho obdobia. V tomto mesiaci možno pozorovať tokajúce sluky. Začiatkom apríla by sa už mal vracať aj dudok chochlatý, krakľa belasá, výrik lesný. Rybáre riečne si v tomto období začínajú stavať hniezda na štrkových riečnych ostrovčekoch.