Na Cenu Slovenskej republiky za krajinu 2022 bolo nominovaných deväť projektov, uvádza Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP). Ich počet tento rok vzrástol. Vyhlasovateľom ceny je ministerstvo životného prostredia a národným koordinátorom je SAŽP.
Prihlásených kandidátov je viac ako minule
Cena je čestným vyznamenaním pre organizácie, ktoré prispievajú k implementácii Dohovoru o krajine Rady Európy na národnej úrovni. Je udeľovaná na podporu prezentácie úspešných aktivít smerujúcich k ochrane, manažmentu a plánovaniu krajiny.
Nominované projekty budú ich zástupcovia obhajovať pred odbornou komisiou 23. augusta. Hodnotiaca komisia je zložená z odborníkov v starostlivosti o krajinu, zo zástupcov verejnej správy, samosprávy a zástupcov neziskového sektora.
V Banskej Bystrici vyrastie hotel pre včely, ide o reakciu na ich každoročný úbytok
Informovala o tom hovorkyňa SAŽP Michaela Pšenáková v tlačove správe.
„Prihlásených kandidátov je viac ako v poslednom ročníku, čo ma veľmi teší. Znamená to, že komisia bude mať z čoho vyberať. Okrem laureáta môže v odôvodnených prípadoch oceniť i ďalšie nominované projekty, ktoré vynikajú v určitej hodnotenej oblasti, a to udelením osobitného uznania,“ uviedol generálny riaditeľ SAŽP Michal Maco, ktorý je aj manažérom Ceny Slovenskej republiky za krajinu 2022.
Deväť nominovaných projektov
Obec Bojná (okr. Topoľčany) prihlásila projekt s názvom Ku koreňom. Ten prezentuje dedičstvo predkov a je zameraný na zhodnocovanie kultúrno-historického potenciálu územia.
Obec Buzica (okr. Košice-okolie) v rámci projektu Mlyn Buzica prostredníctvom rekonštrukcie historických objektov kaštieľa a mlyna vytvorila prostredie pre budovanie spolupráce malých a stredných podnikateľov v pohraničných oblastiach.
Obec Gajary (okr. Malacky) sa v projekte Za krajšie a zelenšie Gajary sústredila na podporu zelenej infraštruktúry. Obec Nitrianska Blatnica (okr. Topoľčany) v rámci projektu Komplexné reštaurovanie Rotundy svätého Juraja upriamuje pozornosť na výsledky pamiatkových výskumov a prác.
Národné lesnícke centrum podporuje záchranu hlucháňa na Slovensku, snaží sa pritom využiť poznatky z výskumu
Obec Vinosady (okr. Pezinok) projektom Tam, kde víno tečie potokom, ľudia v pote pracujú vracia opusteným a zanedbaným vinohradom ich pôvodnú produkčnú funkciu a buduje vodozádržné opatrenia.
Občianske združenie Katarínka sa v projekte Katarínka – záchrana ruín Kláštora a Kostola svätej Kataríny Alexandrijskej sústredí na zachovanie pôvodnej siluety objektu v prírodnom prostredí a na zveľaďovanie areálu kláštora a kostola.
Občianske združenie Korytnická železnica Ružomberok sa projektom Korýtko vlakom, bicyklom snaží pritiahnuť ďalších návštevníkov v segmente železničnej a cyklistickej dopravy.
Občianske združenie Naše Zálesíčko v projekte Korzo Zálesie – revitalizácia nábrežia Malého Dunaja pre voľnočasové aktivity približuje príbeh znovuobjavenia rieky Malý Dunaj v Zálesí (okr. Senec).
Občianske združenie Spolok vodný mlyn Kolárovo (okr.Komárno) v projekte Návrat lodného mlyna ukazuje využitie potenciálu miesta na vytvorenie atraktívneho kultúrno-spoločenského priestoru v prírodnom prostredí Kolárova.
Laureát ceny postúpi na európsku cenu
Hodnotená bude komplexnosť a prínos projektu v starostlivosti o krajinu, príkladnosť, udržateľnosť projektu, kvalita predložených podkladov, prihlášky, aj samotnej prezentácie a národná reprezentatívnosť na európskej úrovni.
Vláda odobrila Program rybného hospodárstva, cieľom je zvýšiť konkurencieschopnosť a udržateľnosť akvakultúry
„Laureát ceny bude nominovaný na účasť v Cene Rady Európy za krajinu 2022/2023, ako jediný zástupca Slovenskej republiky v zmysle článku 11 Dohovoru o krajine Rady Európy,“ uzavrel Maco.