Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR vyhlásilo ďalšiu výzvu na čerpanie finančných prostriedkov v rámci nového programového obdobia pre roky 2021 – 2027.
Tretia výzva MŽP SR z Programu Slovensko sa zameriava na sanáciu území, ktoré boli v minulosti kontaminované napríklad priemyselnou, vojenskou, banskou, dopravnou alebo poľnohospodárskou činnosťou.
Výzva sa týka celej krajiny
Envirorezort vyhradil finančné prostriedky vo výške takmer 187 miliónov eur a informoval, že výzva je financovaná z prostriedkov Kohézneho fondu a štátneho rozpočtu.
Výzva sa týka celého Slovenska a sanovať sa budú enviromentálne záťaže, pri ktorých zo zákona prechádza povinnosť sanácie na štát.
Slovák vyhodí denne viac ako kilogram odpadu, do roku 2035 nebudeme schopní materiálovo zhodnotiť takmer tretinu
„Výsledkom sanačných prác je odstrániť, obmedziť, prípadne znížiť kontamináciu a s ňou súvisiace riziko pre zdravie človeka a životné prostredie,“ vysvetlilo ministerstvo s tým, že prioritou je pokračovať v sanácii najrizikovejších lokalít.
Takými sú napríklad toxická skládka v bratislavskej Vrakuni či skládka odpadu v Starej Ľubovni, Giraltovciach a tiež sklad pesticídov v Novej Dedine.
Plánujú aj ďalšiu výzvu
Ministerstvo informovalo tiež o zámere vyhlásiť výzvu zameranú na podrobný geologický prieskum a monitoring envirozáťaží a tiež fázovanie projektov, ktoré sa nepodarilo dokončiť v rámci končiaceho Operačného programu Kvalita životného prostredia.
Nominácia Huliaka na post ministra životného prostredia je výsmech do tváre ochrane prírody, kritizuje Greenpeace
„V informačnom systéme environmentálnych záťaží je evidovaných vyše dvetisíc lokalít, z toho je potvrdených vyše 330. Štátny program sanácie environmentálnych záťaží na roky 2022 – 2027 odhaduje celkové finančné výdavky na riešenie envirozáťaží na 1,1 miliardy eur, celkový objem potrebných finančných prostriedkov však bude násobne vyšší,“ informovalo MŽP a dodalo, že zdroje financovania, kryté predovšetkým z fondov EÚ, pokrývajú iba približne jednu pätinu uvedeného odhadu, približne 240 miliónov eur.
„Štát a ďalšie vlády budú musieť v tejto súvislosti poskytnúť väčšiu finančnú pomoc pri odstraňovaní environmentálnych záťaží,“ uzavrel envirorezort.