Rozdrobené pozemky a dlhé lehoty v konaní. Aj tieto prekážky chce ministerka Gabriela Matečná odstrániť. Pripravované pozemkové úpravy z dielne Ministerstva pôdohospodárstva by navyše mali ušetriť nemalé peniaze. Opatrenie by malo štát stáť asi 30 miliónov eur ročne.
Poriadok v pozemkoch
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka pracuje na riešení rozdrobenej pozemkovej držby na Slovensku. Uviedla to ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná vo štvrtok na tlačovej konferencii počas odbornej konferencii venovanej téme pozemkových úprav na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre. Systémovým riešením sú podľa rezortu pozemkové úpravy, ktoré môžu priniesť poriadok do vlastníckych vzťahov, skrátiť lehoty v konaní a ušetriť nemalé financie.
V spolupráci s Komorou pozemkových úprav a ďalšími inštitúciami chce ministerstvo pripraviť koncepciu pozemkových úprav tak, aby bola prijateľná nielen pre laickú a odbornú verejnosť, ale aj pre celé politické spektrum. Analýzou sa určí poradie katastrálnych území, v akom sa budú robiť pozemkové úpravy. Kritériami bude najmä rozdrobenosť, počet užívateľov, poberateľov podpôr či nájomcov. „Rozdrobené vlastníctvo pôdy, ktoré máme na Slovensku, robí komplikácie nielen samotným vlastníkom, ale aj investorom, obciam, mestám a celej krajine,“ povedala ministerka. Tento stav je podľa nej dôsledkom dedičského uhorského práva a tiež malým záujmom všetkých doterajších vlád investovať do usporiadania vlastníctva väčšie peniaze.
Práca na 30 rokov
Na Slovensku je 3 559 katastrálnych území, z ktorých len v 418 prípadoch sú zapísané pozemkové úpravy a 18 je tesne pred zápisom do katastra. Dorobiť pozemkové úpravy pre zvyšné územia by trvalo podľa Matečnej zhruba 30 rokov, ročne by to bolo okolo 120 projektov. Dôležité však bude zabezpečiť stabilný prínos financií na tento účel, ktorý rezort odhaduje na 800 až 850 mil. eur, teda okolo 30 mil. eur ročne.
V priebehu mesiaca sa plánuje Matečná obrátiť na ministerstvo financií a predostrieť návrh financovania. „Ak s tým ministerstvo financií bude stotožnené a pridajú sa ku mne aj kolegovia z jednotlivých rezortov, tak toto je cesta. Ak nie, je aj iná alternatíva – ministerstvo by mohlo pristúpiť aj k viaczdrojovému financovaniu týchto projektov. Časť by mohla ísť z odvodu, časť sa dá dať napríklad z rozpočtu Slovenského pozemkového fondu a možno len menšia časť by bola potrebná, aby sa dofinancovala zo štátneho rozpočtu,“ uviedla Matečná.
Milióny pozemkov, milióny vlastníkov
Ministerstvo pôdohospodárstva vyhlásilo verejné obstarávanie, ktoré vytvorí priestor pre komplexné pozemkové úpravy vo viac ako 160 katastrálnych územiach. V rámci Programu rozvoja vidieka je na tento účel alokovaných 44 miliónov eur.
Na Slovensku je v súčasnosti 8,4 milióna vlastníckych parciel, 4,4 milióna evidovaných vlastníkov pozemkov a 100,7 milióna spoluvlastníckych vzťahov. Priemerný počet spoluvlastníkov na jednu parcelu je 11,93 a jeden vlastník v priemer vlastní 22,74 parciel. Najviac rozdrobený je Žilinský kraj, problémy sú však na celom území Slovenska.
Ako uviedol predseda predstavenstva Komory pozemkových úprav Vladimír Uhlík, v susedných Čechách sa pozemkové úpravy robia podstatne rýchlejším tempom. Ročne urobia vyše 100 projektov, na ktoré ide v prepočte okolo 27 miliónov eur. „Koncepciu vnímame ako veľmi dobrú myšlienku. Túto tému však nemôže mať na pleciach len ministerstvo pôdohospodárstva, pretože pozemkové vlastníctvo je nadrezortný a celoštátny problém,“ poukázal Uhlík.
Ako dodal, hlavne rezorty dopravy, životného prostredia a hospodárstva by sa mali spolupodieľať na presadzovaní myšlienky pozemkových úprav v praxi.