Z dôvodu rizika znečistenia studní v okolí rieky Slaná, ale aj pre možné budúce povodňové situácie, ktoré by mohli spôsobiť zvýšenie rizika ohrozenia kvality vôd, bude minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) odporúčať vláde vyhlásiť mimoriadnu situáciu na rieke Slaná.
„Je v záujme nás všetkých, aby sa pri tejto havárii postupovalo systematicky a bez odkladu. Ako minister životného prostredia musím tlačiť na to, aby sme pracovali na riešeniach bez ohľadu na letnú prestávku v práci vlády. Verím, že premiér hneď, ako predložíme návrh odstraňovania znečistenia rieky Slaná, iniciuje mimoriadne on-line rokovanie vlády,“ zdôraznil minister Budaj.
Návrh možného postupu
Inštitúcie ministerstva životného prostredia (MŽP SR) sú pripravené predložiť vláde ďalší postup pri odstraňovaní havárie vyvolanej trojmesačným vytekaním znečistených banských vôd do rieky Slaná.
Rozbory potvrdili podľa Sulíkovho ministerstva pokles obsahu rozpustných látok vo vytekajúcej vode do rieky Slaná
Minister Budaj vláde predloží návrh možného postupu. Zároveň sa inštitúcie v pôsobnosti MŽP chystajú na ďalšie kroky súvisiace s odstránením dôsledkov tejto envirohavárie.
Výtok banských vôd
Do toku rieky sa dostali množstvá rôznych zlúčenín kovov, ktoré sedimentujú najmä v spomalených častiach toku, v zátokách rieky a pred malými vodnými elektrárňami.
Situáciu trvale monitorujú organizácie MŽP. Po intervencii ministra došlo k určeniu zodpovednosti (ministerstvo hospodárstva) a začali sa banské práce, ktoré až doposiaľ výrazne zmenšili prúd znečistenia vytekajúci z bane Siderit.
„Lenže aj znížené množstvo znečistenia má dopady na kvalitu riečnej vody a životného prostredia v okolí rieky. Preto je dnes pred vládou (konkrétne pred MH SR) úloha zabezpečiť výtok banských vôd tak, aby spĺňali zákonné limity a to s ohľadom na ich pretrvávajúce znečistenie mangánom, niklom a železom,“ dodalo tlačové oddelenie MŽP SR.