Doterajšie pôsobenie ministra pôdohospodárstva Jána Mičovského (OĽaNO) hodnotia oslovení poľnohospodári a potravinári skôr kriticky. Jeho demisiu vnímajú ako prejav politickej kultúry.
Považujú ho za logické vyústenie napätej situácie v agro-potravinárskom sektore. Očakávajú, že na čelo rezortu na miesto Mičovského nastúpi zdatný manažér s praktickými skúsenosťami.
Minister Mičovský podáva demisiu. Nikdy som nechcel vstúpiť do politiky, no uveril som Matovičovi, vyhlásil
Mičovský v utorok ohlásil, že na budúci týždeň v pondelok do rúk prezidentky Zuzany Čaputovej odovzdá svoju demisiou. Dôvodom má byť prípad väzobne stíhanej generálnej riaditeľky Slovenského pozemkového fondu Gabriely Bartošovej, ktorá čelí obvineniu z korupcie a ktorú minister nominoval na tento post.
Nahromadené problémy
Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) vníma avizovanú demisiu ministra Mičovského ako prirodzené vyústenie nahromadených a nesprávne riešených problémov v rezorte. Samospráva mu pripisuje podiel na značnej polarizácii sektora.
SPPK poukázala na neúspechy odchádzajúceho ministra pri pláne obnovy, ako aj pri rokovaniach so šéfom envirorezortu Jánom Budajom (OĽaNO).
„Situácia v agropotravinárskom sektore je dramaticky kritická. Sme preto pripravení kedykoľvek konštruktívne rokovať s novým ministrom,“ zhodnotil predseda SPPK Emil Macho.
Heger rešpektuje rozhodnutie Mičovského podať demisiu, podľa Hlasu-SD zostáva agrorezort v totálnom rozklade
Poľnohospodár a exminister financií Miroslav Maxon prízvukuje, že sa Mičovský ministrom nemal nikdy stať. Jeho pôsobenie vo funkcii hodnotí ako súbor neúspešných pokusov a omylov.
„Jeho úmysly sa nezhodujú s potrebami slovenského, i európskeho moderného a prosperujúceho poľnohospodárstva,“ dôvodí Maxon.
Slabá pomoc s pandémiou
Ťažké srdce majú na odchádzajúceho šéfa agrorezortu aj domáci pekári. Vyčítajú mu, že ich v parlamente nepodržal pri novele zákona o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami.
„Z Plánu obnovy a odolnosti nebol schopný vyrokovať ani jediné euro. Pekárov, ale aj ďalšie sektory agrorezort vylúčil z prijímania covid pomoci,“ uviedol pre portál NášVidiek.sk výkonný riaditeľ Zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov Milan Lapšanský.
Minister Mičovský odstupuje. Odchádza v tieni korupcie, štrajkovej pohotovosti farmárov a personálnych prešľapov
Vinári a vinohradníci hovoria o odchode Mičovského ako o kultúrnom akte vlastnej politickej zodpovednosti. Aj oni pripomínajú, že pri boji s pandémiou necítili dostatočnú podporu rezortného ministra.
„Naopak pozitívne hodnotíme prípravy nového programovacieho obdobia pre spoločnú poľnohospodársku politiku,“ poznamenala výkonná riaditeľka Zväzu vinárov vinohradníkov Slovenska Jaroslava Kaňuchová Pátková.
Priestor pre profesionála
Poľnohospodári aj potravinári sa zhodujú, že nový minister by mal byť kvalifikovaným odborníkom s praktickými skúsenosťami. Dokonca nezavrhujú ani krízového manažéra, avšak s dostatočným politickým krytím.
„Rezort pôdohospodárstva potrebuje okrem dobrej vôle predovšetkým extrémne silného a charizmatického lídra, ktorý dokáže nastaviť víziu, stanoviť priority, ale hlavne ich dokáže presadiť v praxi,“ zdôraznil pre portál NášVidiek.sk výkonný riaditeľ spoločnosti Old Herold Martin Spurný.
Mičovský naznačil, kto by sa mohol stať novým ministrom pôdohospodárstva
Zástupcovia tukového priemyslu dúfajú, že sa nový minister zasadí aj o dôslednú podporu potravinárov.
„Kľúčovou bude podpora existujúcich a na trhu zavedených firiem, kvalitných domácich výrobkov a značiek, potláčanie pochybných účastníkov trhu a ich praktík, dofinancovanie sektora a zmiernenie post pandemického syndrómu,“ doplnil generálny riaditeľ spoločnosti Palma Martin Varga.