Približne 300-tisíc stromčekov plánujú v tomto roku vysadiť na svojom území Štátne lesy Tatranského národného parku (TANAP), a to na ploche 136 hektárov. Len v rámci jarného zalesňovania by v najbližších týždňoch malo v Tatranskom a Pieninskom národnom parku pribudnúť viac ako 265-tisíc stromčekov.
Sadenice v snehových jamách
Informovala o tom v tlačovej správe Martina Petránová, koordinátorka vonkajšej komunikácie Štátnych lesov TANAPu.
Začiatkom tohto týždňa lesníci začali s vyzdvihovaním voľnokorenných sadeníc buka a javora horského. Vypestovali ich v Stredisku genofondu drevín v lokalite Rakúske lúky pri Tatranskej Kotline.
Do ankety Strom roka 2021 môžete nominovať stromy s jedinečným príbehom, čas máte do konca apríla
Odtiaľ ich postupne porozvážajú do jednotlivých ochranných obvodov od Oravy až po Červený Kláštor. So zalesňovaním by štátne lesy chceli začať na budúci týždeň.
„Všetko však závisí od počasia. Keďže meteorológovia na najbližšie dni avizujú výrazné ochladenie, sadenice ostanú zatiaľ uskladnené v snehových jamách, ktoré im zabezpečia ideálne podmienky na to, aby vydržali čo najdlhšie vo vegetačnom pokoji,“ vysvetlil Radoslav Žlkovan z Odboru starostlivosti o lesy Štátnych lesov TANAPu.
Zamerajú sa najmä na Oravu
Na obnovu lesných porastov lesníci používajú výlučne sadenice, ktoré zodpovedajú prírodným podmienkam jednotlivých lokalít dvoch národných parkov.
V drevinovom zložení budú mať tento rok najvyššie zastúpenie jedľa, smrek, borovica a smrekovec, okrem nich však pribudnú aj brest, javor, buk a jelša.
Ceny materiálov na drevostavby vystrelili do závratných výšok. Ak chcete drevodom, priplatíte si
Zamerať sa chcú predovšetkým na oravskú časť Tatranského národného parku, kde plánujú rozdistribuovať viac ako stodvadsaťtisíc sadeníc.
„Práve Orava bola počas posledných piatich rokov najviac atakovaná vetrovými a následne aj podkôrnikovými kalamitami, takže je logické, že zalesňovacie práce sa sústredili práve na túto oblasť,“ dodal Žlkovan.
Umelo neobnovujú všade
Podľa Petránovej sa lesníci snažia umelo obnoviť predovšetkým lokality, v ktorých prirodzené zmladenie z rôznych príčin absentuje, či už pre nedostatok zdrojov semena alebo nevhodnú genetickú štruktúru materskej populácie. Poškodiť ho však mohla aj zver.
Sadenice vysádzajú aj tam, kde je potrebné urýchlene zastabilizovať porasty, napríklad z dôvodu prevencie pred eróziou pôdy.
Slovensko má viac lesov ako je priemer Únie, viac zeleného územia má len šesť krajín
Pri tom však využívajú výlučne dreviny, ktoré zodpovedajú prírodným podmienkam jednotlivých lokalít národného parku. Dopĺňajú len tie miesta a tie druhy drevín, ktoré sa nedokážu prirodzene obnoviť.
Reflektujú aj prichádzajúce globálne otepľovanie, ktoré pravdepodobne ovplyvní drevinové zloženie na jednotlivých stanovištiach.