- aktualizované 21. apríla 2023, 14:07
Národné lesnícke centrum (NLC) organizuje v rámci Dňa Zeme celoslovenské podujatie Lesnícke dni. Cieľom tohtoročného, už 17. ročníka s podtitulom „Lesy – liečia telo i dušu“, je pripomenúť nenahraditeľnosť a dôležitosť lesov pre zdravie človeka.
Podujatie v piatok otvoril slávnostným príhovorom dočasne poverený minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Samuel Vlčan v biotechnologickom parku NLC. Informovalo o tom v tlačovej správe Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.
Príroda nám zvyšuje „hormón šťastia“
„Výsledkom práce lesníkov je prostredie, z ktorého má spoločnosť okrem najekologickejšieho materiálu – dreva, i mnoho ďalších zdravých produktov, ako sú divina, liečivé čaje, sirupy, džemy, med, huby, prírodná kozmetika a iné,“ povedal generálny riaditeľ Národného lesníckeho centra, Peter Balogh.
Ľudia uprednostňujú prírodu, v ktorej sú známe viaceré zložky, ako napríklad dospelé stromy a voda. Príroda zvyšuje hladinu serotonínu, ktorý je považovaný za hormón šťastia. Prechádzka v lese redukuje stres, povzbudzuje dušu, podporuje pozitívne myšlienky, znižuje hnev, agresívne reagovanie, navodzuje lepšiu náladu a pocit vitality, energie, nasadenia.
Otvorili Centrum excelentnosti
Lesnícke dni tiež chceli upriamiť pozornosť na 125 rokov lesníckej vedy a výskumu. Program venovali predstaveniu inovatívnej a aj v svetovom meradle unikátnej 3D CT linke pre skenovanie guľatiny dreva ako súčasti „Centra excelentnosti lesnícko-drevárskeho komplexu LignoSilva“.
Slávnostne otvorené Centrum excelentnosti pozostáva z modelových a prototypových pracovísk a kľúčových technologických celkov, v ktorých sa realizuje výskum v oblasti produkcie dreva, detekcie kvality dreva, energetického a celulózo-papierenského spracovania dreva.
Dôležitou súčasťou centra je 3D CT skenovacia linka guľatiny dreva. Ide o unikátnu technológiu počítačovej tomografie, ktorá slúži na zvyšovanie konkurencieschopnosti lesnícko-drevárskeho sektora. Umožňuje vytvoriť trojrozmerný model každej guľatiny a dokáže zobraziť vnútorné chyby dreva. Prináša aj objektivizáciu predaja, zlepšenie odberateľsko-dodávateľských vzťahov a možnosť certifikácie odávanej guľatiny. 3D CT Skener konkuruje najlepším svetovým systémom.
„Som hrdý na to, že práve ten náš, v poradí pätnásty, je ako jediný prevádzkovaný vo výskumno-vývojovom prostredí, “ vysvetľuje Vlčan.
Pripravený je bohatý program
Lesníci pre verejnosť ponúkajú liečivú silu prírody aj v aktivitách lesnej pedagogiky, cvičení s palicou, prvej pomoci v lese, rozhovoroch pre dušu so psychologičkou, avesterapii, canisterapii, a poľovnícky guľáš. Ukážu aj lesníckych činností, poľovníctva či včelárstva.
V spolupráci s Národnou transfúznou službou SR k Lesníckym dňom pridáva aj organizovaný odber Zelená kvapka krvi. V jednotlivých regiónoch napríklad v Bratislave, Kežmarku, Trenčíne, Hlohovci, Banskej Štiavnici, Košiciach, Čiernom Balogu organizujú lesnícke inštitúcie aktivity pod hlavičkou Lesníckych dní.
Lesnícke dni sú osvedčenou a tradičnou formou pozitívnej prezentácie lesníctva. Podujatie je dôkazom dobrej spolupráce lesníckych inštitúcií zo štátneho i neštátneho sektora.
NLC je jedinečnou inštitúciou s komplexnou ponukou služieb súvisiacich hlavne s lesom a lesným hospodárstvom. Pôsobí na národnej aj medzinárodnej úrovni a je lídrom v transferovaní najnovších vedeckých poznatkov do lesníckej praxe.